O'zbekiston GIGA doirasida maktablarni internetga ulash bo'yicha MDHda yetakchi bo'ldi
Mamlakat maktablarning deyarli to'liq qamrovini ta'minladi va loyihani amalga oshirish tezligi bo'yicha jahon yetakchilari qatoriga kirdi
O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, YUNISEF va Xalq ta’limi vazirligi ishtirokida GIGA xalqaro tashabbusini faol amalga oshirmoqda. Loyiha har bir maktabni internetga ulash va teng raqamli ta’lim imkoniyatlarini yaratishga qaratilgan. 2021-yilga kelib 10 098 ta maktab internetga ulandi, hozirda qamrov 10 400 dan ortiq muassasani tashkil etadi, bu esa O‘zbekistonni maktablarning to‘liq onlayn monitoringi bo‘yicha MDHda birinchi davlatga aylantiradi.
Tashabbus doirasida maktablarning joylashuvi, ulanish tezligi va barqarorligi, o‘quvchilar va o‘qituvchilar soni haqidagi ma’lumotlarni kuzatish imkonini beruvchi interaktiv xarita bilan yagona onlayn monitoring joriy etildi. Xalqaro hamkorlik va ICT WEEK 2025 da ishtirok etish mamlakat tajribasini tarqatish va uning global maydondagi pozitsiyasini mustahkamlash imkonini berdi.
Kelgusida loyihani kasalxonalar, poliklinikalar va madaniy muassasalarga kengaytirish, barqaror raqamli infratuzilmani yaratish va yagona raqamli jamiyatni shakllantirish rejalashtirilgan. O‘zbekiston tizimli yondashuv va samaradorlikni namoyish etib, GIGA loyihasini amalga oshirishda boshqa davlatlar uchun namuna bo‘lmoqda.

Узбекистан стал лидером СНГ по подключению школ к интернету в рамках GIGA
Страна обеспечила почти полный охват школ и вошла в число мировых лидеров по скорости реализации проекта
Узбекистан активно реализует международную инициативу GIGA при участии Минцифры, ЮНИСЕФ и Минобразования. Проект направлен на подключение каждой школы к интернету и создание равных цифровых образовательных возможностей. К 2021 году интернет получили 10 098 школ, а к настоящему времени охват превышает 10 400 учреждений, что делает Узбекистан первой страной СНГ с полным мониторингом школ онлайн.
В рамках инициативы внедрён единый онлайн-мониторинг с интерактивной картой, позволяющей отслеживать местоположение школ, данные о скорости и стабильности соединения, численности учеников и педагогов. Международное сотрудничество и участие в ICT WEEK 2025 позволили распространить опыт страны и укрепить её позиции на глобальной арене.
В перспективе проект планируется расширить на больницы, поликлиники и культурные учреждения, создавая устойчивую цифровую инфраструктуру и формируя единое цифровое общество. Узбекистан демонстрирует системный подход и эффективность, становясь примером для других стран в реализации GIGA.