"O'zbekgidroenergo" yangi rahbar oldi
Islom Abdurahmonov «O‘zbekgidroenergo» boshqaruvining raisi etib uch yil muddatga tayinlandi. Ungacha, dekabrdan boshlab, avvalgi rahbar va uning otasi Abdug‘ani Sanginov «O‘zbekneftgaz» raisi lavozimiga o‘tganidan so‘ng, kompaniya boshlig‘i vazifasini bajaruvchi bo‘lgan edi. Tayinlash 8-yanvar kuni aksiyadorlarning navbatdan tashqari yig‘ilishida tasdiqlandi.
Abdurahmonov elektrotexnika, elektr ta’minoti va iqtisodiyot sohasida mutaxassislik ma’lumotiga ega. U Moskva energetika institutida, Toshkent davlat texnika universitetida va Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida tahsil olgan. Faoliyatini Tolimarjon IESda muhandis va uchastka ustasi sifatida boshlagan, so‘ngra Toshkent shahar elektr tarmoqlari korxonasi va O‘zenergoinspeksiyada ishlagan, 2018-yildan boshlab To‘palang HPD Holdingga rahbarlik qilgan.
Islom Abdurahmonovning tayinlanishi «O‘zbekgidroenergo»ni boshqarishda vorislikni ta’kidlaydi va kompaniyaning mamlakat energetika sektoridagi pozitsiyasini mustahkamlaydi, infratuzilmani rivojlantirish va gidroenergetika ob’ektlarini modernizatsiya qilishni davom ettiradi.

«Узбекгидроэнерго» получил нового руководителя
Ислом Абдурахмонов назначен председателем правления «Узбекгидроэнерго» сроком на три года. До этого с декабря он исполнял обязанности главы компании после того, как предыдущий руководитель и его отец, Абдугани Сангинов, перешёл на пост председателя «Узбекнефтегаза». Назначение утвердили на внеочередном собрании акционеров 8 января.
Абдурахмонов имеет профильное образование в области электроэнергетики, электроснабжения и экономики. Он учился в Московском энергетическом институте, Ташкентском государственном техническом университете и Ташкентском государственном экономическом университете. Карьеру начинал инженером и мастером участка на Талимарджанской ТЭС, затем работал в Ташкентском городском предприятии электрических сетей и Узэнергоинспекции, а с 2018 года возглавлял To‘palang HPD Holding.
Назначение Ислома Абдурахмонова подчёркивает преемственность в управлении «Узбекгидроэнерго» и усиливает позиции компании в энергетическом секторе страны, продолжая развитие инфраструктуры и модернизацию объектов гидроэнергетики.