2023-yilda korrupsiyaga qarshi kurashish darajasi qoniqarsiz bo‘lgan o‘nta oliy o‘quv yurti keyingi ikki yil ichida biron bir korrupsiyaviy jinoyatga yo‘l qo‘ymadi. Bu haqda oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratbay Sharipov ma’lum qildi va bu o‘quv yurtlarining ko‘rsatkichi endi «yaxshi» deb baholanishini ta’kidladi.
2023-yilda mamlakatning 100 dan ortiq oliy o‘quv yurtida so‘rov o‘tkazildi, uning natijalariga ko‘ra o‘quv yurtlari uch toifaga bo‘lindi — korrupsiyaga qarshi kurashish darajasi yaxshi, qoniqarli va qoniqarsiz. Ko‘rsatkichlari past bo‘lgan oliy o‘quv yurtlari uchun ta’lim jarayonida korrupsiya xavfini kamaytirishga qaratilgan maxsus tadbirlar rejalari ishlab chiqildi va amalga oshirildi.
Yaxshilanishga erishgan oliy o‘quv yurtlari orasida Toshkent davlat stomatologiya instituti, Urganch pedagogika instituti, Namangan to‘qimachilik sanoati instituti, TDTU Qo‘qon filiali, Xalqaro oziq-ovqat texnologiyalari va muhandislik instituti, shuningdek, Olmaliq, Shahrisabz va Nukusdagi Toshkent universitetlarining bir nechta filiallari bor.
Oliy ta’lim vazirligi xabar berishicha, ayni paytda oliy o‘quv yurtlarida korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlarining samaradorligini baholash uchun raqamli platforma yaratilmoqda. Bu shaffoflik va nazoratni oshirishi kerak, chunki O‘zbekiston 2024-yilda Transparency International tashkilotining Korrupsiyani qabul qilish indeksida 180 ta davlat orasida 121-o‘rinni egalladi va o‘tgan yilga nisbatan bir ball yo‘qotdi.

Ten universities that had an unsatisfactory level of anti-corruption measures in 2023 have not committed a single corruption crime in the following two years. This was stated by the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kongratbay Sharipov, noting that the performance of these educational institutions is now rated as "good."
In 2023, a survey was conducted of more than 100 universities in the country, the results of which divided educational institutions into three categories - with good, satisfactory, and unsatisfactory levels of anti-corruption efforts. For universities with low scores, special action plans were developed and implemented to reduce the risks of corruption in the educational process.
Among the universities that have achieved improvements are the Tashkent State Dental Institute, Urgench Pedagogical Institute, Namangan Institute of Textile Industry, Kokand branch of TSTU, International Institute of Food Technologies and Engineering, as well as several branches of Tashkent universities in Almalyk, Shakhrisabz, and Nukus.
The Ministry of Higher Education reported that a digital platform is being created in parallel to assess the effectiveness of anti-corruption measures in higher education institutions. This should increase transparency and control, considering that Uzbekistan ranked 121st out of 180 countries in the 2024 Transparency International Corruption Perception Index, losing one point compared to the previous year.