2023-yilda korrupsiyaga qarshi kurashish darajasi qoniqarsiz bo‘lgan o‘nta oliy o‘quv yurti keyingi ikki yil ichida biron bir korrupsiyaviy jinoyatga yo‘l qo‘ymadi. Bu haqda oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratbay Sharipov ma’lum qildi va bu o‘quv yurtlarining ko‘rsatkichi endi «yaxshi» deb baholanishini ta’kidladi.
2023-yilda mamlakatning 100 dan ortiq oliy o‘quv yurtida so‘rov o‘tkazildi, uning natijalariga ko‘ra o‘quv yurtlari uch toifaga bo‘lindi — korrupsiyaga qarshi kurashish darajasi yaxshi, qoniqarli va qoniqarsiz. Ko‘rsatkichlari past bo‘lgan oliy o‘quv yurtlari uchun ta’lim jarayonida korrupsiya xavfini kamaytirishga qaratilgan maxsus tadbirlar rejalari ishlab chiqildi va amalga oshirildi.
Yaxshilanishga erishgan oliy o‘quv yurtlari orasida Toshkent davlat stomatologiya instituti, Urganch pedagogika instituti, Namangan to‘qimachilik sanoati instituti, TDTU Qo‘qon filiali, Xalqaro oziq-ovqat texnologiyalari va muhandislik instituti, shuningdek, Olmaliq, Shahrisabz va Nukusdagi Toshkent universitetlarining bir nechta filiallari bor.
Oliy ta’lim vazirligi xabar berishicha, ayni paytda oliy o‘quv yurtlarida korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlarining samaradorligini baholash uchun raqamli platforma yaratilmoqda. Bu shaffoflik va nazoratni oshirishi kerak, chunki O‘zbekiston 2024-yilda Transparency International tashkilotining Korrupsiyani qabul qilish indeksida 180 ta davlat orasida 121-o‘rinni egalladi va o‘tgan yilga nisbatan bir ball yo‘qotdi.

Десять вузов, которые в 2023 году имели неудовлетворительный уровень противодействия коррупции, за последующие два года не допустили ни одного коррупционного преступления. Об этом заявил министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов, отметив, что показатель этих учебных заведений теперь оценивается как «хороший».
В 2023 году был проведён опрос более 100 вузов страны, по результатам которого учебные заведения разделили на три категории — с хорошим, удовлетворительным и неудовлетворительным уровнем борьбы с коррупцией. Для вузов с низкими показателями были разработаны и реализованы специальные планы мероприятий, направленные на снижение рисков коррупции в образовательном процессе.
Среди вузов, добившихся улучшений, оказались Ташкентский государственный стоматологический институт, Ургенчский педагогический институт, Наманганский институт текстильной промышленности, Кокандский филиал ТГТУ, Международный институт пищевых технологий и инженерии, а также несколько филиалов Ташкентских университетов в Алмалыке, Шахрисабзе и Нукусе.
В Минвузе сообщили, что параллельно создаётся цифровая платформа для оценки эффективности антикоррупционных мер в высших учебных заведениях. Это должно повысить прозрачность и контроль, учитывая, что Узбекистан в 2024 году занял 121-е место из 180 стран в Индексе восприятия коррупции Transparency International, потеряв один балл по сравнению с предыдущим годом.