Farg‘ona viloyatida maydoni 2 396 gektar bo‘lgan yangi "Farg‘ona" turistik-rekreatsion zonasi paydo bo‘ladi. Uni yaratish to‘g‘risidagi qarorni Prezident Shavkat Mirziyoyev imzoladi. Loyihaning amal qilish muddati 30 yilga mo‘ljallangan bo‘lib, kelajakda uzaytirish imkoniyati mavjud, hudud esa turistik infratuzilmani va tadbirkorlikni rivojlantirish uchun maydon bo‘ladi.
"Vodil" agroturistik klasteri asta-sekin to‘liq turistik hududga aylanadi: malina plantatsiyalarida tashrif buyuruvchilarni qabul qilish uchun yengil infratuzilma ob’ektlari quriladi. 2026–2027-yillarda Yaz’yovon tumanida "Markaziy Farg‘ona" suv ombori atrofida xizmatlar ishga tushiriladi, bu esa yangi ish o‘rinlarini yaratadi.
Farg‘ona tumanining "Sanoat" va "Xosilot" mahallalarida xorijiy tajribaga asoslangan holda agroturizm rivojlantiriladi: malina plantatsiyalari, sovutish omborlari va mahsulotni chuqur qayta ishlash sexlari rejalashtirilgan. Loyiha turistlarni jalb qilish va mahalliy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.

В Ферганской области появится новая туристско-рекреационная зона «Фергана» площадью 2 396 гектаров. Решение о её создании подписал Президент Шавкат Мирзиёев. Срок действия проекта рассчитан на 30 лет с возможностью продления в будущем, а территория станет площадкой для развития туристической инфраструктуры и предпринимательства.
Агротуристический кластер «Водил» постепенно превратят в полноценную туристическую локацию: на плантациях малины будут возведены лёгкие инфраструктурные объекты для приёма посетителей. В 2026–2027 годах в Язъяванском районе запустят услуги вокруг водохранилища «Центральная Фергана», что создаст новые рабочие места.
В махаллях «Саноат» и «Хосилот» Ферганского района с опорой на зарубежный опыт будет развиваться агротуризм: планируются малиновые плантации, холодильные склады и цеха глубокой переработки продукции. Проект направлен на привлечение туристов и поддержку местного предпринимательства.