O'zbekiston Markaziy Osiyoda iqtisodiy o'sish bo'yicha yetakchi uchlikka kiradi
Jahon banki prognozlariga ko‘ra, 2026-yilda O‘zbekiston Qirg‘iziston va Tojikiston bilan birga Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi eng tez rivojlanayotgan uchta davlatdan biriga aylanadi. «Global iqtisodiy istiqbollar» hisobotiga ko‘ra, mintaqaning 22 mamlakati bo‘yicha yalpi ichki mahsulotning o‘rtacha o‘sishi 2,4 foizni tashkil etadi, biroq O‘zbekiston sezilarli ko‘rsatkichlarni namoyish etib, subregionda yetakchilikni saqlab qoladi.
Inflyatsiyaning pasayishi, moliyaviy sharoitlarning yaxshilanishi, Yevropa Ittifoqi mablag‘larini o‘zlashtirishning faollashuvi va mudofaa xarajatlarining oshishi ichki talab uchun rag‘bat bo‘ladi. Shu bilan birga, Rossiya iqtisodiyotining sekinlashuvi va migratsiya siyosatining qat’iylashuvi sababli xususiy iste’molning biroz sekinlashishi va eksportning qisqarishi kutilmoqda.
2025-yilda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekistonning umumiy yalpi ichki mahsuloti 6,2 foizga o‘sdi, 2026-yilda esa 5 foizgacha pasayishi prognoz qilinmoqda. Shu bilan birga, Qirg‘iziston (6,5%), Tojikiston (6,2%) va O‘zbekiston (6%) iqtisodiyotlari oltin narxlari va boshqa eksport omillari bilan qo‘llab-quvvatlanadigan yuqori sur’atlarni saqlab qoladi, bu esa ushbu mamlakatlarga Markaziy Osiyoda o‘sish bo‘yicha yetakchilar qatorida qolish imkonini beradi.

Uzbekistan to join top three in economic growth in Central Asia
The World Bank forecasts that in 2026, Uzbekistan will become one of the three fastest-growing developing economies in the Europe and Central Asia region, along with Kyrgyzstan and Tajikistan. According to the "Global Economic Prospects" report, the average GDP growth for the 22 countries in the region will be 2.4%, but Uzbekistan will demonstrate significant performance, maintaining its leadership in the subregion.
The reduction in inflation, improvement in financial conditions, increased absorption of European Union funds, and growth in defense spending will stimulate domestic demand. At the same time, some slowdown in private consumption and a reduction in exports are expected due to the slowdown in the Russian economy and the tightening of migration policies.
In 2025, the combined GDP of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Uzbekistan grew by 6.2%, and a decrease to 5% is projected in 2026. At the same time, the economies of Kyrgyzstan (6.5%), Tajikistan (6.2%), and Uzbekistan (6%) will maintain high growth rates, supported by gold prices and other export factors, which will allow these countries to remain among the leaders in growth in Central Asia.