Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O‘zbekiston uylarida energiya samaradorligi bo‘yicha yechimlarning ommaviy joriy etilishi haqida xabar berdi. Eng ommabop amaliyot yoritishni LEDga almashtirish bo‘ldi — oilalarning 87 foizi allaqachon LED-lampalarga o‘tgan, Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Navoiy va Toshkent viloyatlarida bu ko‘rsatkich 90% dan oshadi. Bundan tashqari, uy xo‘jaliklarining 44 foizi deraza va eshiklarning issiqlik izolyatsiyasini yaxshiladi, 31 foizi esa energiya tejovchi maishiy texnika sotib oldi, ayniqsa Jizzax, Navoiy viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida faol.
Qayta tiklanadigan energiyaga qiziqish ortib bormoqda: oilalarning yarmidan ko‘pi quyosh panellari yordamida elektr energiyasini ishlab chiqarishni kengaytirishga tayyorligini bildirdi, ularning potentsial bozori 2,3 milliard dollardan ortiq summaga 1,9 million uy xo‘jaligini qamrab oladi.
Ekspertlarning taʼkidlashicha, binolarni modernizatsiya qilish, jumladan, devorlarni izolyatsiya qilish, eshik va derazalarni almashtirish, shuningdek, isitish tizimlarini yangilash yiliga 60 million dollardan ortiq mablag‘ni tejash imkonini beradi. Xuddi shunday salohiyat ijtimoiy muassasalar, maktablar va tibbiyot muassasalari uchun ham mavjud bo‘lib, u yerda energiya samaradorligiga investitsiyalar energiya iste’molini 20-50% ga kamaytirishi mumkin, bu esa yiliga 7,1 milliard kVt·soatgacha tejashga teng.

Центр экономических исследований и реформ сообщил о массовом внедрении энергоэффективных решений в узбекских домах. Наиболее популярной практикой стала замена освещения на светодиодное — 87% семей уже перешли на LED-лампы, а в Каракалпакстане, Хорезмской, Навоийской и Ташкентской областях эта доля превышает 90%. Кроме того, 44% домохозяйств улучшили теплоизоляцию окон и дверей, а 31% приобрели энергоэффективную бытовую технику, особенно активно в Джизакской, Навоийской областях и Республике Каракалпакстан.
Интерес к возобновляемой энергии растет: более половины семей выразили готовность расширять генерацию электроэнергии с помощью солнечных панелей, потенциальный рынок которых охватывает 1,9 млн домохозяйств на сумму более 2,3 млрд долларов.
Эксперты отмечают, что модернизация зданий, включая утепление стен, замену дверей и окон, а также обновление систем отопления, может сэкономить более 60 млн долларов в год. Аналогичный потенциал есть и для социальных учреждений, школ и медицинских объектов, где инвестиции в энергоэффективность способны снизить потребление энергии на 20–50%, что эквивалентно экономии до 7,1 млрд кВт·ч в год.