Afrosiyob chiptalari qimmatlashadi: fevraldan boshlab tezyurar poyezdlarda yo'l haqi oshadi
2026-yil 1-fevraldan O‘zbekistonda Afrosiyob tezyurar elektropoyezdlarida yo‘l haqi tariflari oshiriladi. “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ xabar berishicha, chiptalar narxi 15 foizga oshadi. Qaror harakatlanuvchi tarkibga texnik xizmat ko‘rsatish, ehtiyot qismlar, elektr energiyasi va foydalanish xarajatlarining oshishi, shuningdek, xavfsizlikning yuqori darajasini ta’minlash va infratuzilmani xalqaro standartlar bo‘yicha modernizatsiya qilish zarurati bilan izohlangan.
Narxlar qayta ko‘rib chiqilgandan so‘ng Toshkent – Buxoro yo‘nalishi bo‘yicha chipta VIP klassda 1 138 000 so‘m, biznes-klassda 760 000 so‘m va ekonom klassda 509 000 so‘m turadi. Toshkent – Qarshi yo‘nalishida narxlar mos ravishda 976 000, 642 000 va 429 000 so‘mni, Toshkent va Samarqand o‘rtasida esa VIP uchun 709 000 so‘m, biznes uchun 455 000 so‘m va ekonom-klass uchun 311 000 so‘mni tashkil etadi.
Shu bilan birga, “Sharq”, “Nasaf” va “O‘zbekiston” yo‘lovchi poyezdlarida ham yo‘l haqi tariflari 15 foizga oshiriladi. Kompaniya ta’kidlashicha, oshirish temir yo‘l sohasini isloh qilish va tezyurar va yuqori tezlikdagi poyezdlarda tashish narxlarini davlat tomonidan tartibga solishdan bosqichma-bosqich voz kechish, tariflarni shakllantirishning bozor tamoyillariga o‘tish doirasida amalga oshirilmoqda.

Билеты на Afrosiyob подорожают: с февраля проезд в скоростных поездах станет дороже
С 1 февраля 2026 года в Узбекистане повышаются тарифы на проезд в высокоскоростных электропоездах Afrosiyob. Как сообщили в АО «Узбекистон темир йуллари», стоимость билетов увеличится на 15%. Решение объясняют ростом расходов на техническое обслуживание подвижного состава, запасные части, электроэнергию и эксплуатацию, а также необходимостью поддерживать высокий уровень безопасности и модернизировать инфраструктуру по международным стандартам.
После пересмотра цен билет на маршрут Ташкент – Бухара будет стоить 1 138 000 сум в классе VIP, 760 000 сум в бизнес-классе и 509 000 сум в экономе. На направлении Ташкент – Карши цены составят 976 000, 642 000 и 429 000 сум соответственно, а между Ташкентом и Самаркандом — 709 000 сум за VIP, 455 000 сум за бизнес и 311 000 сум за эконом-класс.
Одновременно на 15% вырастут тарифы и на проезд в пассажирских поездах «Шарк», «Насаф» и «Узбекистан». В компании подчёркивают, что повышение проводится в рамках реформы железнодорожной отрасли и поэтапного отказа от государственного регулирования цен на перевозки в скоростных и высокоскоростных поездах с переходом к рыночным принципам тарифообразования.