2025-yil dekabr oyida O‘zbekiston Markaziy bankining Bank nazorati qo‘mitasi kredit tashkilotlari faoliyati bilan bog‘liq 45 ta masalani ko‘rib chiqish uchun oltita yig‘ilish o‘tkazdi. Muhokamalarning asosiy qismi ro‘yxatga olish va litsenziyalash, shuningdek, bozor ishtirokchilarining moliyaviy ahvolini baholashga qaratildi. Tekshiruvlar natijasida regulyator bir qator banklar va bank bo‘lmagan tuzilmalarga nisbatan ta’sir choralarini qo‘lladi.
Yig‘ilishlar davomida kredit tashkilotlarining ustavlariga kiritilgan o‘zgartirishlar, yangi mikromoliya va kredit kompaniyalarini ro‘yxatga olish, banklar kapitalidagi ulushlarga egalik qilishga ruxsat berish, «tartibga solinadigan litsenziya» doirasida ishlash, shuningdek, tijorat banklarining rahbar xodimlari va asosiy xodimlarini tasdiqlash masalalari ko‘rib chiqildi. Inspeksiya natijalari va normativ talablarga rioya etilishi alohida e’tiborga olindi.
Nazorat natijalariga ko‘ra, 10 ta bank va bitta mikromoliya tashkilotiga jarima solindi. Bunga prudensial me’yorlar, Markaziy bank qonunchiligi talablari, shuningdek, daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishga qarshi kurash qoidalarini buzish asos bo‘ldi.

In December 2025, the Banking Supervision Committee of the Central Bank of Uzbekistan held six meetings to consider 45 issues related to the activities of credit institutions. The main part of the discussions concerned registration and licensing, as well as assessing the financial condition of market participants. Following the inspections, the regulator applied measures to a number of banks and non-bank structures.
During the meetings, changes to the charters of credit institutions, registration of new microfinance and credit companies, issuance of permits for ownership of shares in the capital of banks, work within the framework of a "regulated license", as well as approval of the management and key employees of commercial banks were considered. Special attention was paid to the results of inspections and compliance with regulatory requirements.
Following the control, penalties were imposed on 10 banks and one microfinance organization. The basis was violations of prudential norms, requirements of the legislation of the Central Bank, as well as rules on countering the legalization of proceeds, financing of terrorism and the proliferation of weapons of mass destruction.