O'zbekiston va GGGI "yashil" loyihalarni ilgari surmoqda
2026-yil 16-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligida Global Green Growth Institute (GGGI) bilan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. KOICA granti tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan birinchi loyiha 8,5 million dollarga baholanib, O‘zbekistonning Parij bitimini bajarishga ko‘maklashishga va Koreya Respublikasi bilan birgalikda 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan 6-modda doirasida harakat qilishga qaratilgan.
Ikkinchi loyiha – "Markaziy Osiyoda iqlimni moliyalashtirishdagi kamchiliklarni bartaraf etish" 400 ming yevroga baholanib, 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan. U O‘zbekiston va Qirg‘izistonning moliya sektorini "yashil" iqtisodiyotga o‘tishini tezlashtirishga va yashil investitsiyalar uchun imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilgan.

Узбекистан и GGGI продвигают «зелёные» проекты
16 января 2026 года в Министерстве экономики и финансов Узбекистана прошла встреча, посвящённая реализации совместных инициатив с Global Green Growth Institute (GGGI). Первый проект, поддерживаемый грантом KOICA на $8,5 млн, направлен на содействие Узбекистана в выполнении Парижского соглашения и совместные действия с Республикой Корея в рамках статьи 6 на 2026–2030 годы.
Второй проект, «Устранение пробелов в климатическом финансировании в Центральной Азии», оценивается в 400 тыс. евро и рассчитан на 2025–2026 годы. Он призван ускорить переход финансового сектора Узбекистана и Кыргызстана на «зелёную» экономику и расширить возможности для зелёных инвестиций.
На встрече обсуждались графики реализации проектов, внедрение пилотных решений в энергетике и управлении ресурсами, а также меры институциональной поддержки. По итогам стороны подтвердили готовность продолжать совместную работу и укреплять двустороннее сотрудничество в сфере устойчивого развития.