O'zbekiston va GGGI "yashil" loyihalarni ilgari surmoqda
2026-yil 16-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligida Global Green Growth Institute (GGGI) bilan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. KOICA granti tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan birinchi loyiha 8,5 million dollarga baholanib, O‘zbekistonning Parij bitimini bajarishga ko‘maklashishga va Koreya Respublikasi bilan birgalikda 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan 6-modda doirasida harakat qilishga qaratilgan.
Ikkinchi loyiha – "Markaziy Osiyoda iqlimni moliyalashtirishdagi kamchiliklarni bartaraf etish" 400 ming yevroga baholanib, 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan. U O‘zbekiston va Qirg‘izistonning moliya sektorini "yashil" iqtisodiyotga o‘tishini tezlashtirishga va yashil investitsiyalar uchun imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilgan.

Uzbekistan and GGGI promote "green" projects
On January 16, 2026, a meeting was held at the Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan dedicated to the implementation of joint initiatives with the Global Green Growth Institute (GGGI). The first project, supported by a KOICA grant of $8.5 million, aims to assist Uzbekistan in implementing the Paris Agreement and joint actions with the Republic of Korea under Article 6 for 2026–2030.
The second project, "Addressing Climate Finance Gaps in Central Asia," is estimated at 400,000 euros and is designed for 2025–2026. It is designed to accelerate the transition of the financial sector of Uzbekistan and Kyrgyzstan to a "green" economy and expand opportunities for green investments.
The meeting discussed project implementation schedules, the introduction of pilot solutions in energy and resource management, as well as institutional support measures. As a result, the parties confirmed their readiness to continue working together and strengthen bilateral cooperation in the field of sustainable development.