Andijonda noqonuniy faoliyatga chek qo'yildi: mahalliy fuqaro o'z uyida mayning fermasini tashkil qilib, beshta uskunalar to'plamini elektr tarmog'iga ruxsatsiz ulab oldi. Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmatining xabar berishicha, umumiy zarar 438,7 million so'mni tashkil etdi.
Andijon viloyati boshqarmasi tezkor xodimlari boshqa huquqni muhofaza qilish organlari bilan birgalikda "Pistamozor" MFYda joylashgan xonadonni ko'zdan kechirishdi va noqonuniy fermani aniqlashdi.
Elektr energiyasi o'g'irligi va noqonuniy mayning faktlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bo'yicha jinoyat ishi qo'zg'atildi. Tergov tadbirlari davom etmoqda.

В Андижане пресечена незаконная деятельность: местный житель организовал майнинговую ферму прямо у себя дома, подключив пять комплектов оборудования к электросети без разрешения. Общий ущерб составил 438,7 миллиона сумов, сообщили в пресс-службе Департамента при Генеральной прокуратуре.
Оперативники Андижанского областного управления совместно с другими правоохранительными органами провели осмотр дома в МСГ «Пистамозор», где и обнаружили незаконную ферму.
По факту кражи электроэнергии и незаконного майнинга возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК Узбекистана. Следственные мероприятия продолжаются.