2026 yil 1 fevraldan boshlab 50 yildan ortiq bo'lgan transport vositalaridan foydalanish taqiqlanadi — bunday mashinalar davlat ro'yxatidan chiqariladi. Bu hukumatning 20 fevraldagi yo'l harakati xavfsizligi va raqamlashtirish to'g'risidagi 11-sonli qarorida nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, cheklovlar umumiy og'irligi 44 tonnadan ortiq bo'lgan yuk mashinalariga, tog'-kon, shaxta va karer ishlari uchun maxsus transportga, shuningdek, yuridik shaxslarga tegishli bo'lgan yo'nalishli taksilarga taalluqli bo'ladi. "Antikvar" avtomobillar uchun alohida davlat raqamlari joriy etiladi.
Yangi qoidalar ro'yxatga olishni soddalashtiradi: endi hujjatlarda mulkdorning manzilini ko'rsatish shart emas. Oldi-sotdi shartnomasi, auksion bayonnomasi va hisob-fakturalari to'g'risidagi ma'lumotlar idoralararo elektron tizimlar orqali avtomatik ravishda olinadi, bu jarayonni tezlashtiradi va qog'ozbozlikni kamaytiradi.

С 1 февраля 2026 года запрещается эксплуатация транспортных средств старше 50 лет — такие машины будут исключены из госрегистрации. Это предусмотрено постановлением правительства № 11 от 20 февраля о цифровизации и безопасности дорожного движения.
Кроме того, ограничения коснутся грузовиков с полной массой более 44 тонн, специального транспорта для горных, шахтных и карьерных работ, а также линейных такси, принадлежащих юридическим лицам. Для «антикварных» автомобилей будут введены отдельные государственные номерные знаки.
Новые правила упрощают регистрацию: теперь не нужно указывать адрес собственника в документах. Данные о договоре купли-продажи, протоколе аукциона и счётах будут автоматически получаться через межведомственные электронные системы, что ускоряет процесс и снижает бумажную волокиту.