O'zbekiston energetika tizimi mamlakatni barqaror ta'minot bilan ta'minlaydi
Elektr energiyasi va yoqilg'i ishlab chiqarish rejalashtirilganidan oshdi, avariyalar esa tunu kun bartaraf etildi
O'zbekiston Energetika vazirligi 2026 yil 22 yanvar kuni energetika tizimining barqaror ishlashi va aholi hamda iqtisodiyotni energiya resurslari bilan uzluksiz ta'minlanishi haqida hisobot berdi. Bir kun ichida mamlakat elektr stansiyalari 270,7 million kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqardi, bu rejalashtirilgan ko'rsatkichning 105 foizini tashkil etdi. Iste'molchilarga 244,6 million kVt·soat yetkazib berildi, bu ham rejadan oshdi.
Shu bilan birga, gaz va yoqilg'i barqaror yetkazib berildi. Bir kunlik tabiiy gaz iste'moli 152,3 million kub metrni tashkil etdi, ularning bir qismi avtomobil gaz quyish stantsiyalariga yo'naltirildi. Suyuq gaz ishlab chiqarish 2 300 tonnaga yetdi va reja 109 foizga oshirildi. Aholiga va ijtimoiy ob'ektlarga 1 900 tonna yuk tashildi, mintaqaviy yoqilg'i quyish shoxobchalarida 6,5 ming tonna zaxira shakllantirildi. Benzin va dizel yoqilg'isi bilan ta'minlash ham iqtisodiyot ehtiyojlari uchun yetarli darajada qoldi.
Bu davrda elektr ta'minoti kuchaytirilgan tunu kun rejimida amalga oshirildi. Avariya xizmatlari elektr qurilmalarida 14 ta nosozlikni va gaz ta'minoti tizimida 3 ta hodisani bartaraf etdi. Toshkent, Farg'ona va boshqa viloyatlarning ayrim tumanlarida ob-havo sharoiti va liniyalardagi avariyalar tufayli vaqtinchalik o'chirishlar qayd etildi, ammo elektr energiyasi bosqichma-bosqich tiklandi va barcha uzilishlar kun oxiriga va 23 yanvar ertalabiga qadar to'liq bartaraf etildi.

Uzbekistan's energy system ensures stable supply to the country
The Ministry of Energy of Uzbekistan reported on the stable operation of the energy system on January 22, 2026, and the uninterrupted supply of energy resources to the population and the economy. Over the day, the country's power plants generated 270.7 million kWh of electricity, which amounted to 105% of the planned target. Supplies to consumers reached 244.6 million kWh, also exceeding the plan.
At the same time, stable supplies of gas and fuel were maintained. Daily consumption of natural gas amounted to 152.3 million cubic meters, of which a part was directed to auto gas filling stations. Production of liquefied gas reached 2,300 tons, exceeding the plan by 109%. 1,900 tons were shipped to the population and social facilities, and a reserve of 6.5 thousand tons was formed at regional gas stations. The supply of gasoline and diesel fuel also remained at a level sufficient for the needs of the economy.
Electricity supply during this period was carried out in an enhanced round-the-clock mode. Emergency services eliminated 14 malfunctions in electrical installations and 3 incidents in the gas supply system. Temporary outages were recorded in some areas of Tashkent, Fergana and other regions due to weather conditions and accidents on the lines, but the power supply was restored in stages, and all interruptions were completely eliminated by the end of the day and the morning of January 23.