O‘zbekiston va Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi investitsiya sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar. Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning Jamg‘arma bosh direktori Sulton Al-Marshad bilan uchrashuvi 23-yanvar kuni bo‘lib o‘tdi va unda hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi o‘zaro hamkorlik yillari davomida sog‘liqni saqlash, ta’lim, suv ta’minoti va irrigatsiya, uy-joy qurilishi va transport infratuzilmasi sohalaridagi loyihalarni moliyalashtirgani ta’kidlandi. Bugungi kunda hamkorlikning umumiy portfeli 287,4 million dollarlik 11 ta loyihani o‘z ichiga oladi, bu esa Jamg‘armani mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga salmoqli hissa qo‘shadigan institutsional investorlardan biriga aylantiradi.
Amalga oshirilayotgan tashabbuslardan tashqari, tomonlar umumiy qiymati 138 million dollarlik ikkita ustuvor loyihani ishga tushirishni ko‘rib chiqmoqdalar. Gap Qoraqalpog‘iston Respublikasida arzon uy-joylar qurish va avtomobil yo‘llaridagi shikastlangan ko‘priklarni rekonstruksiya qilish va ta’mirlash haqida bormoqda. Uchrashuv yakunida O‘zbekiston uchun ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish va investitsiyalarni kengaytirishga tayyorlik tasdiqlandi.

Узбекистан и Саудовский фонд развития обсудили дальнейшее расширение инвестиционного сотрудничества. Встреча министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова с генеральным директором Фонда Султаном Аль-Маршадом состоялась 23 января и была посвящена текущему состоянию партнёрства и его перспективам.
В ходе переговоров было отмечено, что за годы взаимодействия Саудовский фонд развития профинансировал проекты в сфере здравоохранения, образования, водоснабжения и ирригации, жилищного строительства и транспортной инфраструктуры. Совокупный портфель сотрудничества на сегодняшний день включает 11 проектов на сумму $287,4 млн, что делает Фонд одним из заметных институциональных инвесторов в социально-экономическое развитие страны.
Помимо уже реализуемых инициатив, стороны рассматривают запуск двух приоритетных проектов общей стоимостью $138 млн. Речь идёт о строительстве доступного жилья в Республике Каракалпакстан и реконструкции с ремонтом повреждённых мостов на автомобильных дорогах. По итогам встречи подтверждена готовность углублять партнёрство и расширять инвестиции в приоритетные для Узбекистана направления.