O‘zbekiston va Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi investitsiya sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar. Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning Jamg‘arma bosh direktori Sulton Al-Marshad bilan uchrashuvi 23-yanvar kuni bo‘lib o‘tdi va unda hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi o‘zaro hamkorlik yillari davomida sog‘liqni saqlash, ta’lim, suv ta’minoti va irrigatsiya, uy-joy qurilishi va transport infratuzilmasi sohalaridagi loyihalarni moliyalashtirgani ta’kidlandi. Bugungi kunda hamkorlikning umumiy portfeli 287,4 million dollarlik 11 ta loyihani o‘z ichiga oladi, bu esa Jamg‘armani mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga salmoqli hissa qo‘shadigan institutsional investorlardan biriga aylantiradi.
Amalga oshirilayotgan tashabbuslardan tashqari, tomonlar umumiy qiymati 138 million dollarlik ikkita ustuvor loyihani ishga tushirishni ko‘rib chiqmoqdalar. Gap Qoraqalpog‘iston Respublikasida arzon uy-joylar qurish va avtomobil yo‘llaridagi shikastlangan ko‘priklarni rekonstruksiya qilish va ta’mirlash haqida bormoqda. Uchrashuv yakunida O‘zbekiston uchun ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish va investitsiyalarni kengaytirishga tayyorlik tasdiqlandi.

Uzbekistan and the Saudi Fund for Development discussed further expansion of investment cooperation. A meeting between the Minister of Investments, Industry and Trade Laziz Kudratov and the Director General of the Fund Sultan Al-Marshad took place on January 23 and was dedicated to the current state of the partnership and its prospects.
During the negotiations, it was noted that over the years of interaction, the Saudi Fund for Development has financed projects in the fields of healthcare, education, water supply and irrigation, housing construction and transport infrastructure. The total cooperation portfolio to date includes 11 projects worth $287.4 million, which makes the Fund one of the most prominent institutional investors in the socio-economic development of the country.
In addition to the initiatives already being implemented, the parties are considering launching two priority projects with a total cost of $138 million. We are talking about the construction of affordable housing in the Republic of Karakalpakstan and the reconstruction and repair of damaged bridges on highways. Following the meeting, readiness was confirmed to deepen the partnership and expand investments in areas that are a priority for Uzbekistan.