$2 mlrd venchur pul va 5000 ta startap: O'zbekiston IT-tezlashtirish rejimini yoqdi
O‘zbekiston 2030-yilga borib 2 milliard dollargacha venchur investitsiyalarini jalb qilishni va startaplar sonini 5000 taga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bunday maqsadlar 20-yanvar kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda e’lon qilindi. Startap muhitining rivojlanishi kamida 20 000 ta yangi ish o‘rinlarini yaratishga va mamlakatning global texnologik xaritadagi o‘rnini mustahkamlashga imkon beradi, deb kutilmoqda.
2024–2025-yillar yakunlariga ko‘ra, startap va venchur ekotizimining umumiy qiymati 3,9 milliard dollarga baholanmoqda. Mamlakatda 15 ta venchur fondini qo‘llab-quvvatlaydigan 750 dan ortiq mahalliy startap mavjud bo‘lib, kapitalning umumiy hajmi 180 million dollardan oshdi. 2030-yilga kelib bu ko‘rsatkichni 10 barobardan ko‘proqqa oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun to‘rt bosqichli qo‘llab-quvvatlash tizimi joriy etilmoqda — g‘oyadan tortib to masshtablashtirishgacha, jumladan grantlar, soliq imtiyozlari va eksport xarajatlarini qoplash.
Shu bilan birga, O‘zbekiston sun’iy intellektni rivojlantirish uchun huquqiy va texnologik bazani kuchaytirmoqda. Prezident allaqachon tegishli qonunni imzoladi va 15 ta yetakchi universitetda ixtisoslashtirilgan laboratoriyalar paydo bo‘ladi. Hukumat, shuningdek, sun’iy intellektni 50 dan ortiq raqamli xizmatga joriy etishni, MyGov.uz portalini kengaytirishni, Yagona aholi reyestrini yaratishni va hududlarda 5G, yuqori tezlikdagi internet va sun’iy yo‘ldosh aloqasini rivojlantirishni tezlashtirishni rejalashtirmoqda.

Uzbekistan intends to attract up to $2 billion in venture investments and increase the number of startups to 5,000 by 2030. These goals were announced on January 20 at a meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev. It is expected that the development of the startup environment will create at least 20,000 new jobs and consolidate the country's position on the global technology map.
At the end of 2024–2025, the total value of the startup and venture ecosystem is estimated at $3.9 billion. There are more than 750 local startups in the country, supported by 15 venture funds, and the total capital exceeds $180 million. By 2030, this figure is planned to be increased more than 10 times. To this end, a four-stage support system is being introduced — from idea to scaling, including grants, tax incentives, and compensation for export costs.
In parallel, Uzbekistan is strengthening the legal and technological framework for the development of AI. The President has already signed a relevant law, and specialized laboratories will appear in 15 leading universities. The authorities also plan to implement AI in more than 50 digital services, expand the MyGov.uz portal, create a Unified Population Register, and accelerate the development of 5G, high-speed Internet, and satellite communications in the regions.