$2 mlrd venchur pul va 5000 ta startap: O'zbekiston IT-tezlashtirish rejimini yoqdi
O‘zbekiston 2030-yilga borib 2 milliard dollargacha venchur investitsiyalarini jalb qilishni va startaplar sonini 5000 taga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bunday maqsadlar 20-yanvar kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda e’lon qilindi. Startap muhitining rivojlanishi kamida 20 000 ta yangi ish o‘rinlarini yaratishga va mamlakatning global texnologik xaritadagi o‘rnini mustahkamlashga imkon beradi, deb kutilmoqda.
2024–2025-yillar yakunlariga ko‘ra, startap va venchur ekotizimining umumiy qiymati 3,9 milliard dollarga baholanmoqda. Mamlakatda 15 ta venchur fondini qo‘llab-quvvatlaydigan 750 dan ortiq mahalliy startap mavjud bo‘lib, kapitalning umumiy hajmi 180 million dollardan oshdi. 2030-yilga kelib bu ko‘rsatkichni 10 barobardan ko‘proqqa oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun to‘rt bosqichli qo‘llab-quvvatlash tizimi joriy etilmoqda — g‘oyadan tortib to masshtablashtirishgacha, jumladan grantlar, soliq imtiyozlari va eksport xarajatlarini qoplash.
Shu bilan birga, O‘zbekiston sun’iy intellektni rivojlantirish uchun huquqiy va texnologik bazani kuchaytirmoqda. Prezident allaqachon tegishli qonunni imzoladi va 15 ta yetakchi universitetda ixtisoslashtirilgan laboratoriyalar paydo bo‘ladi. Hukumat, shuningdek, sun’iy intellektni 50 dan ortiq raqamli xizmatga joriy etishni, MyGov.uz portalini kengaytirishni, Yagona aholi reyestrini yaratishni va hududlarda 5G, yuqori tezlikdagi internet va sun’iy yo‘ldosh aloqasini rivojlantirishni tezlashtirishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан намерен к 2030 году привлечь до $2 млрд венчурных инвестиций и увеличить количество стартапов до 5000. Такие цели были озвучены 20 января на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева. Ожидается, что развитие стартап-среды позволит создать не менее 20 000 новых рабочих мест и закрепить позиции страны на глобальной технологической карте.
По итогам 2024–2025 годов совокупная стоимость стартап- и венчурной экосистемы оценивается в $3,9 млрд. В стране насчитывается более 750 локальных стартапов, которые поддерживают 15 венчурных фондов, а общий объём капитала превысил $180 млн. К 2030 году этот показатель планируется увеличить более чем в 10 раз. Для этого внедряется четырёхэтапная система поддержки — от идеи до масштабирования, включая гранты, налоговые льготы и компенсацию экспортных затрат.
Параллельно Узбекистан усиливает правовую и технологическую базу для развития ИИ. Президент уже подписал профильный закон, а в 15 ведущих вузах появятся специализированные лаборатории. Власти также планируют внедрить ИИ более чем в 50 цифровых услуг, расширить портал MyGov.uz, создать Единый реестр населения и ускорить развитие 5G, высокоскоростного интернета и спутниковой связи в регионах.