Buxoroda 2026-yil 1-fevraldan boshlab avtobuslarda bosqichma-bosqich naqd pulsiz toʻlovga oʻtiladi. Dastlab, tizim yetti yoʻnalishda ishlaydi, 1-apreldan esa qolgan barcha yoʻnalishlarda joriy etiladi. Shu vaqtdan boshlab chiptalarni faqat elektron shaklda toʻlash mumkin boʻladi.
Viloyat hokimi qaror imzoladi, unga koʻra, shahar hokimiyati bir oy ichida bekatlarda elektron chiptalar sotish uchun avtomatlashtirilgan infokiosklarni oʻrnatishni tashkil etishi kerak.
Bundan tashqari, transport boshqarmasi barcha avtobuslarni validatorlar bilan jihozlaydi, ATTO platformasi orqali toʻlov tizimi esa naqd pulsiz formatga oʻtish imkon qadar muammosiz oʻtishi uchun doimiy nazorat ostida boʻladi.

Bukhara completely abandons cash in buses
In Bukhara, from February 1, 2026, buses will begin a phased transition to non-cash payment. Initially, the system will work on seven routes, and from April 1 it will be implemented on all other routes. From this moment on, tickets can only be paid for electronically.
The khokim of the region signed a decree according to which, within a month, the city authorities must organize the installation of automated information kiosks for the sale of electronic tickets at bus stops.
In addition, the transport department will ensure that all buses are equipped with validators, and the payment system through the ATTO platform will be under constant monitoring to ensure that the transition to a non-cash format goes as smoothly as possible.