Bank kartalarida antifrod raqami paydo bo'ladi: O'zbekiston kiberfiribgarlikdan himoyani kuchaytirmoqda
O‘zbekiston Markaziy banki majburiy talabni joriy etmoqda: endi barcha bank kartalarining orqa tomonida firibgarlik haqida xabar berish uchun tunu kun ishlaydigan «qaynoq liniya» raqami ko‘rsatilishi kerak. Bu hisob egalariga hujumdan keyingi dastlabki daqiqalarda tranzaksiyalarni va mobil ilovaga kirishni bloklash uchun bank bilan bog‘lanish imkonini beradi. Yangi qoidalar 21-yanvarda ro‘yxatga olingan va 2026-yil 24-aprelda kuchga kiradigan «Axborot va kiberxavfsizlikka minimal talablar to‘g‘risida»gi nizomda belgilangan.
Hujjat, shuningdek, mijozlar va banklarning o‘zaro hamkorligi uchun qat’iy reglamentni o‘rnatadi. Karta egalari telefon yo‘qolganligi yoki akkauntga ruxsatsiz kirilganligi haqida bir kun ichida, raqam o‘zgarganligi haqida esa uch kun ichida xabar berishlari shart. Banklar, agar qurilmada qo‘ng‘iroq yoki masofaviy kirish dasturi faol bo‘lsa, mobil ilovalarni avtomatik ravishda bloklashlari shart, bu esa masofaviy firibgarlik imkoniyatini istisno qiladi.
Kredit firibgarligidan himoya qilishga alohida e’tibor qaratilgan: «yagona darcha» mexanizmi bir mijoz uchun bir vaqtning o‘zida onlayn-kreditlar uchun 24 soatga arizalarni bloklaydi. Agar qonunga xilof ravishda qarz rasmiylashtirilgan bo‘lsa, fuqaro jabrlanuvchi deb tan olinganidan so‘ng foizlar va qarzni undirish to‘xtatiladi. Barcha o‘tkazmalar biometrik identifikatsiya va bildirishnomalar bilan birga bo‘ladi, bu esa O‘zbekistonda masofaviy bank xizmati tizimini mintaqadagi eng himoyalangan tizimlardan biriga aylantiradi.

На банковских картах появится антифрод-номер: Узбекистан усиливает защиту от кибермошенников
Новый стандарт позволит мгновенно блокировать подозрительные операции и снизит риск кредитного мошенничества
Центральный банк Узбекистана вводит обязательное требование: на обратной стороне всех банковских карт теперь должен быть указан круглосуточный номер горячей линии для сообщений о фроде. Это позволит владельцам счетов в первые минуты после атаки связываться с банком для блокировки транзакций и доступа к мобильному приложению. Новые правила закреплены в «Положении о минимальных требованиях к информационной и кибербезопасности», зарегистрированном 21 января, и вступят в силу 24 апреля 2026 года.
Документ также устанавливает строгий регламент взаимодействия клиентов и банков. Владельцы карт обязаны в течение суток сообщать о потере телефона или несанкционированном доступе к аккаунту, а о смене номера — в течение трёх дней. Банки обязаны автоматически блокировать мобильные приложения, если на устройстве активен звонок или программа удалённого доступа, исключая возможность дистанционного мошенничества.
Особое внимание уделено защите от кредитного мошенничества: механизм «единого окна» блокирует одновременные заявки на онлайн-кредиты по одному клиенту на 24 часа. В случае незаконного оформления займа проценты и взыскание долга прекращаются после признания гражданина потерпевшим. Все переводы сопровождаются биометрической идентификацией и уведомлениями, что делает систему дистанционного банковского обслуживания в Узбекистане одной из самых защищённых в регионе.