Buxoroda 18 milliard so'mlik kriptovalyuta noqonuniy aylanmasi uchun erkak qo'lga olindi
Buxoro viloyatida 18 milliard so‘mdan ortiq summaga kriptovalyuta noqonuniy aylanmasida gumonlanib, andijonlik shaxs qo‘lga olindi. IIV ma’lumotlariga ko‘ra, erkak 2025-yilning 20-aprelidan 30-sentabrigacha Binance va Bitget platformalarida 2,4 mingta bitimni litsenziyasiz amalga oshirgan. Mablag‘larning bir qismi vositachilarning bank kartalari orqali o‘tgan, qolgani esa ushlangan shaxsning o‘z hisoblariga kelib tushgan, so‘ngra tashqi kriptovalyuta hamyonlariga chiqarilgan.
Avvalroq, 2025-yil avgust oyida shu fuqaro 26 milliard so‘mlik shunga o‘xshash operatsiyalar uchun sudlangan va ozodlikni cheklash jazosini olgan edi. Biroq, tergovning ta’kidlashicha, u sud jarayoni davomida ham noqonuniy faoliyatini davom ettirgan.
Tintuv davomida bitimlarni tasdiqlovchi 15 ga yaqin elektron manzilga ega mobil telefon olib qo‘yildi. Mazkur shaxsga nisbatan kriptoaktivlar sohasidagi qonunchilikni buzganlik факti bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Tergov harakatlari davom etmoqda.

В Бухаре задержан мужчина за незаконный оборот криптовалюты на 18 миллиардов сумов
В Бухарской области задержан уроженец Андижана, подозреваемый в незаконном обороте криптовалюты на сумму более 18 миллиардов сумов. По данным МВД, с 20 апреля по 30 сентября 2025 года мужчина совершил 2,4 тысячи сделок на платформах Binance и Bitget без лицензии. Часть средств проходила через банковские карты посредников, остальная поступала на счета самого задержанного, после чего выводилась на внешние криптовалютные кошельки.
Ранее, в августе 2025 года, этот же гражданин был осуждён за аналогичные операции на сумму 26 миллиардов сумов и получил наказание в виде ограничения свободы. Однако, как утверждает следствие, он продолжил незаконную деятельность даже во время судебного процесса.
В ходе обыска изъяты мобильный телефон с около 15 электронными адресами, подтверждающими сделки. Против фигуранта возбуждено уголовное дело по статье о нарушении законодательства в сфере криптоактивов в особо крупном размере. Следственные действия продолжаются.