2025-yilda O‘zbekistonda o‘rtacha oylik nominal ish haqi 6 376,7 ming so‘mni tashkil etdi, bu 2024-yil darajasidan 18,9 foizga yuqori, deb xabar beradi Davlat statistika qo‘mitasi. Eng yuqori daromadlar poytaxtda qayd etildi — 10 753,8 ming so‘m, shu bilan birga bir qator viloyatlarda ham sezilarli o‘sish kuzatildi: Namangan (+22,8%), Sirdaryo (+20,8%) va Jizzax (+20,5%).
Texnologik sohalarda ayniqsa yuqori o‘sish ko‘rsatkichlari qayd etildi: axborot texnologiyalari va aloqa sohasida ish haqi 15 298,1 ming so‘mga yetdi, bunda dasturlash va IT-konsaltingda maksimal qiymatlar — 19 673,9 ming so‘mni tashkil etdi. Bank va moliya sohalarida o‘rtacha oylik daromad 17 597,5 ming so‘mni tashkil etdi.
Sanoat, transport va aloqa, shuningdek, turar joy va ovqatlanish xizmatlari sohasida ish haqining o‘sishi ham barqaror tendensiyani namoyish etmoqda, bunda so‘nggi besh yilda aynan asosiy texnologik va moliyaviy sektorlarda eng katta o‘sish kuzatilmoqda, bu mamlakat iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va raqamlashtirishga qaratilgan e’tiborni aks ettiradi.

В 2025 году среднемесячная номинальная заработная плата в Узбекистане достигла 6 376,7 тыс. сумов, что на 18,9% выше уровня 2024 года, сообщает Национальный комитет по статистике. Наибольшие доходы зафиксированы в столице — 10 753,8 тыс. сумов, при этом значительный рост наблюдался и в ряде областей: Наманганская (+22,8%), Сырдарьинская (+20,8%) и Джизакская (+20,5%).
Особенно высокие показатели роста отмечены в технологических сферах: в информационных технологиях и связи зарплата достигла 15 298,1 тыс. сумов, с максимальными значениями в программировании и IT-консалтинге — 19 673,9 тыс. сумов. В банковской и финансовой сферах среднемесячный доход составил 17 597,5 тыс. сумов.
Рост зарплат в промышленности, перевозках и транспорте, а также в сфере услуг по проживанию и питанию также демонстрирует устойчивый тренд, при этом наибольшие прибавки за последние пять лет наблюдаются именно в ключевых технологических и финансовых секторах, что отражает акцент на модернизацию и цифровизацию экономики страны.