"O'zbekneftgaz" Gazli konlarida mustaqil qazib olishni boshlaydi
«O‘zbekneftgaz» AJ mamlakat energetika xavfsizligini mustahkamlash va iqtisodiyotni barqaror ta’minlashga qaratilgan, prezident tomonidan belgilangan ustuvor vazifalar doirasida Gazli konlarida uglevodorodlarni mustaqil qazib olishga kirishmoqda. Avvalroq 21 ta konlardagi loyihalarni sheriklar ishtirokida amalga oshirish rejalashtirilgan edi, endilikda ishlar jamiyatning o‘z kuchlari bilan, o‘z resurslari va moliyasi hisobidan amalga oshiriladi.
Qazib olishni tezlashtirish uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, qo‘shimcha burg‘ulash qurilmalarini jalb qilish, yer usti kompressor stansiyalarini o‘rnatish va zarur uskunalarni sotib olish rejalashtirilgan.
Loyiha amalga oshirilishi uglevodorodlar qazib olish hajmini oshirish va O‘zbekistonning energetika sohasidagi o‘rnini mustahkamlash, aholi va sanoatni energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash imkonini beradi, deb kutilmoqda.

JSC "O‘zbekneftgaz" is starting independent hydrocarbon production at the Gazli fields as part of the priorities outlined by the country's president, aimed at strengthening energy security and stable supply to the economy. Previously, projects at 21 fields were planned to be implemented with the participation of partners, now the work will be carried out by the Company itself using its own resources and finances.
To accelerate production, it is planned to introduce modern technologies, attract additional drilling rigs, install ground compressor stations and purchase the necessary equipment.
It is expected that the implementation of the project will increase hydrocarbon production and strengthen Uzbekistan's position in the energy sector, ensuring a stable supply of energy resources to the population and industry.