"O'zbekneftgaz" Gazli konlarida mustaqil qazib olishni boshlaydi
«O‘zbekneftgaz» AJ mamlakat energetika xavfsizligini mustahkamlash va iqtisodiyotni barqaror ta’minlashga qaratilgan, prezident tomonidan belgilangan ustuvor vazifalar doirasida Gazli konlarida uglevodorodlarni mustaqil qazib olishga kirishmoqda. Avvalroq 21 ta konlardagi loyihalarni sheriklar ishtirokida amalga oshirish rejalashtirilgan edi, endilikda ishlar jamiyatning o‘z kuchlari bilan, o‘z resurslari va moliyasi hisobidan amalga oshiriladi.
Qazib olishni tezlashtirish uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, qo‘shimcha burg‘ulash qurilmalarini jalb qilish, yer usti kompressor stansiyalarini o‘rnatish va zarur uskunalarni sotib olish rejalashtirilgan.
Loyiha amalga oshirilishi uglevodorodlar qazib olish hajmini oshirish va O‘zbekistonning energetika sohasidagi o‘rnini mustahkamlash, aholi va sanoatni energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash imkonini beradi, deb kutilmoqda.

«Узбекнефтегаз» начинает самостоятельную добычу на месторождениях Газли
АО «O‘zbekneftgaz» приступает к самостоятельной добыче углеводородов на месторождениях Газли в рамках приоритетов, обозначенных президентом страны, направленных на укрепление энергетической безопасности и стабильное снабжение экономики. Ранее проекты на 21 месторождении планировалось реализовывать с участием партнеров, теперь работы будут выполняться силами самого Общества с использованием собственных ресурсов и финансов.
Для ускорения добычи планируется внедрение современных технологий, привлечение дополнительных буровых установок, установка наземных компрессорных станций и закупка необходимого оборудования.
Ожидается, что реализация проекта позволит увеличить объёмы добычи углеводородов и укрепить позиции Узбекистана в энергетической сфере, обеспечивая стабильное снабжение населения и промышленности энергоресурсами.