Oʻzbekistonga pul oʻtkazmalari rekordlarni yangilamoqda
Mamlakat Markaziy banki xabariga koʻra, 2025 yil yakunlariga ko‘ra Oʻzbekistonga pul oʻtkazmalari oqimi $18,9 mlrdga yetdi, bu 2024 yilga nisbatan 27,2 % ga ko‘pdir. Ushbu tushumlar aholi uchun daromadning asosiy manbalaridan biri bo‘lib qolmoqda va ichki isteʼmolni qoʻllab-quvvatlamoqda. Yil davomida oʻtkazmalar hajmi deyarli har oy oldingi yilning shu davri ko‘rsatkichlaridan yuqori bo‘ldi.
Oʻsishning asosiy omillari hamkor mamlakatlar valyutalarining mustahkamlanishi, avvalo Russian rubli, shuningdek uyiga pul yuborayotgan mehnat migrantlari sonining ko‘payishi bo‘ldi. Shu bilan birga, aholi tomonidan chet el valyutasini sotish va sotib olish o‘rtasidagi ijobiy farq $9,7 mlrdni tashkil etdi — bu bir yil avvalgiga nisbatan 1,4 baravar ko‘pdir.
Xorijdan mablagʻlarning barqaror yuqori oqimi valyuta bozoridagi barqarorlikni saqlashga yordam beradi va ichki isteʼmolni mustahkamlaydi. Ekspertlarning taʼkidlashicha, tashqi pul oqimlari mamlakat iqtisodiy barqarorligining muhim drayveri bo‘lib qolishda davom etmoqda.

Денежные переводы в Узбекистан бьют рекорды
Приток денежных переводов в Узбекистан по итогам 2025 года достиг $18,9 млрд, что на 27,2 % больше, чем в 2024 году, сообщает Центральный банк страны. Эти поступления остаются ключевым источником доходов для населения и поддерживают внутреннее потребление. В течение года объёмы переводов почти каждый месяц превышали показатели аналогичного периода предыдущего года.
Главными факторами роста стали укрепление валют стран‑партнёров, прежде всего российского рубля, а также увеличение числа трудовых мигрантов, отправляющих деньги домой. Наряду с этим положительная разница между продажей и покупкой иностранной валюты населением составила $9,7 млрд — в 1,4 раза больше, чем годом ранее.
Стабильно высокий приток средств из-за рубежа помогает поддерживать стабильность на валютном рынке и укрепляет внутреннее потребление. Эксперты отмечают, что внешние денежные потоки продолжают оставаться важным драйвером экономической стабильности страны.