Oʻzbekiston va Turkiya ta'lim hamda ilm-fanda hamkorlikni kuchaytirmoqda
2026-yil 28-yanvar kuni Toshkentda Oʻzbekiston oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov Turkiya Oliy taʼlim kengashi raisi Erol Ozvar bilan uchrashdi. Tomonlar oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida oʻzbek-turk hamkorligini rivojlantirish masalalarini muhokama qilib, uning jadal rivojlanayotganini va Prezident Shavkat Mirziyoyevning 29-yanvar kuni Turkiyaga boʼlajak tashrifining ahamiyatini taʼkidladilar.
Uchrashuv davomida amaldagi bitimlar va hamkorlik memorandumlari, 2022–2024-yillarda oʻtkazilgan taʼlim forumlari yakunlari hamda qoʻshma dasturlar doirasida erishilgan natijalar tahlil qilindi. Turk davlatlari xalqaro universiteti loyihasiga alohida eʼtibor qaratildi, jumladan professor-oʻqituvchilar tarkibini tayyorlash, elektron taʼlim resurslaridan foydalanish va universitetni ishga tushirishda turk tomonining roli muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Yunus Emre instituti madaniyat markazi filiali ham muhokama qilindi, u madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan. Uchrashuv yakunlariga koʻra, tomonlar taʼlim va ilmiy hamkorlikni chuqurlashtirish, qoʻshma loyihalarni kengaytirish hamda avval ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanini tasdiqladilar.

Узбекистан и Турция усиливают сотрудничество в образовании и науке
28 января 2026 года в Ташкенте министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Кунгуротбой Шарипов встретился с председателем Совета по высшему образованию Турции Эролом Озваром. Стороны обсудили развитие узбекско-турецкого сотрудничества в сфере высшего образования, науки и инноваций, отметив его динамичное развитие и значимость предстоящего визита президента Шавката Мирзиёева в Турцию 29 января.
В ходе встречи анализировались действующие соглашения и меморандумы о сотрудничестве, итоги образовательных форумов 2022–2024 годов и достигнутые результаты совместных программ. Особое внимание уделили проекту Международного университета тюркских государств, включая подготовку профессорско-преподавательского состава, использование электронных образовательных ресурсов и роль турецкой стороны в запуске университета.
Кроме того, обсуждался филиал культурного центра Института Юнуса Эмре при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы, направленный на укрепление культурно-гуманитарных связей. По итогам встречи стороны подтвердили готовность углублять образовательное и научное сотрудничество, расширять совместные проекты и реализовывать ранее выдвинутые инициативы.