Oʻzbekiston va turk kompaniyasi Limak energetika va transport infratuzilmasi sohasidagi qoʻshma investitsiya loyihalari istiqbollarini muhokama qildi. Bosh vazir oʻrinbosari Jamshid Qo‘chqorovning Limak asoschisi Sezay Bayaksiz bilan ishchi uchrashuvi davomida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida gidroelektr stansiyalarini qurish va zarur loyiha hujjatlarini ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratildi. Limak avval Turkiyada oʻnta gidroelektr stansiyasini muvaffaqiyatli amalga oshirgan, bu esa ushbu tajribani Oʻzbekiston sharoitlariga moslashtirish imkonini beradi.
Gidroenergetikadan tashqari, tomonlar Oʻzbekistondagi xalqaro aeroportlardan birini modernizatsiya qilish va boshqarish masalasini ham muhokama qildi. Limak Kuvayt, Senegal va Kosovodagi aeroportlarni boshqarishda katta tajribaga ega, bu esa mamlakat transport sohasiga ilgʻor amaliyotlarni joriy etish uchun imkoniyatlar ochadi.
Limak kompaniyasi global miqyosda faoliyat yuritadi: uning yillik aylanmasi 4,1 mlrd AQSH dollarini tashkil etadi, u Turkiya qurilish sohasida yetakchi hisoblanadi va dunyoning eng yirik 20 ta qurilish kompaniyasi qatoriga kiradi. Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, tomonlar hamkorlikni kengaytirish, aniq loyihalar bo‘yicha muzokaralarni davom ettirish va uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.

Uzbekistan and the Turkish company Limak discussed the prospects for joint investment projects in energy and transport infrastructure. During a working meeting between Deputy Prime Minister Jamshid Qo‘chqorov and Limak founder Sezai Bayaksiz, special attention was paid to the construction of hydroelectric power plants under public-private partnership terms and the development of the necessary project documentation. Limak had previously successfully implemented ten hydroelectric power plants in Turkey, which will make it possible to adapt this experience to the conditions of Uzbekistan.
In addition to hydropower, the parties discussed the modernization and management of one of Uzbekistan's international airports. Limak has significant experience in airport management in Kuwait, Senegal, and Kosovo, which opens up opportunities for introducing advanced practices in the country's transport sector.
Limak has a global presence: its annual turnover amounts to US$4.1 billion, it leads Turkey's construction industry, and is among the world's top 20 largest construction companies. Following the meeting, the parties expressed their readiness to expand cooperation, continue negotiations on specific projects, and develop a long-term partnership.