Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) Türk Eximbank uchun Sumitomo Mitsui Banking Corporation, BBVA Tokyo Branch va Deutsche Bank AG Tokyo Branch tomonidan ajratilgan kredit sug‘urtasini ta’minlaydi, maqsad — Anadolu Isuzu'ning Samarqand avtomobil zavodi (SamAuto)ni sotib olishini qo‘llab-quvvatlash.
Anadolu Isuzu — turk konglomerati Anadolu Group hamda yapon kompaniyalari Isuzu Motors va Itochu'ning qo‘shma korxonasi — endilikda avval davlatga tegishli bo‘lgan SamAuto aksiyalarini nazorat qiladi. Bitim Isuzu'ning mintaqaviy ishtirokini mustahkamlash va yapon avtomobil sanoatining xalqaro raqobatbardoshligini oshirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, operatsiya O‘zbekistonning xususiylashtirish bo‘yicha davlat siyosatiga mos keladi: turk kompaniyalari bilan hamkorlik orqali asosiy sanoat aktivlarini modernizatsiya qilish va boshqarish dasturlari amalga oshirilmoqda. 2025 yil dekabrida SamAuto aksiyalarining 75,2%ini sotib olish rasman yakunlandi.

Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) will provide insurance for a loan issued by Sumitomo Mitsui Banking Corporation, BBVA Tokyo Branch, and Deutsche Bank AG Tokyo Branch to Türk Eximbank in order to support Anadolu Isuzu in the acquisition of the Samarkand Automobile Plant (SamAuto).
Anadolu Isuzu, a joint venture of the Turkish conglomerate Anadolu Group and the Japanese companies Isuzu Motors and Itochu, now controls the shares of SamAuto previously owned by the state. The deal makes it possible to strengthen Isuzu's regional presence and enhance the international competitiveness of Japan's automotive industry.
In addition, the transaction is in line with Uzbekistan's state privatization policy: through cooperation with Turkish companies, programs are being implemented to modernize and manage key industrial assets. In December 2025, the acquisition of a 75.2% stake in SamAuto was officially completed.