O'zbekiston va Qozog'iston 2030-yilga borib tovar ayirboshlash hajmini $10 mlrdga yetkazishni maqsad qilgan
Ikki tomonlama savdo o'smoqda, sanoat ko'rgazmalari va yetakchilarning yangi uchrashuvlari rejalashtirilgan
2026-yil 30-yanvar kuni O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov O‘zbekistondagi Qozog‘iston Favqulodda va Muxtor Elchisi Beybut Atamkulov bilan uchrashuv o‘tkazdi. Tomonlar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va transport sohalaridagi hamkorlikning joriy holati hamda istiqbollarini muhokama qilib, qo‘shma dastur doirasida 2030-yilga borib tovar ayirboshlash hajmini $10 mlrdga yetkazishga tayyor ekanini tasdiqladi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi $4,97 mlrdga yetdi va bu avvalgi yilga nisbatan 11,4% ga oshdi. Eksport $1,55 mlrdni (+1,2%), import esa $3,4 mlrdni (+16,6%) tashkil etdi. Shuningdek, 2026-yilda Hududlar rahbarlari kengashining birinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish hamda "Made in Uzbekistan" va "Made in Kazakhstan" sanoat ko‘rgazmalarini tashkil etish masalalari ham diqqat markazida bo‘ldi.
Tomonlar strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish, investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va muntazam konstruktiv muloqotni saqlab qolishdan o‘zaro manfaatdor ekanini tasdiqladi, bu esa mamlakatlar o‘rtasida savdo va hamkorlikning barqaror o‘sishi uchun asos yaratadi.

Uzbekistan and Kazakhstan are aiming for $10 billion in trade turnover by 2030
On January 30, 2026, Uzbekistan's Minister of Investments, Industry and Trade, Laziz Kudratov, held a meeting with Kazakhstan's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Uzbekistan, Beibut Atamkulov. The parties discussed the current state and prospects of trade, economic, investment, and transport cooperation, confirming their readiness to increase trade volumes under a joint program to $10 billion by 2030.
At the end of 2025, mutual trade turnover reached $4.97 billion, increasing by 11.4% compared with the previous year. Exports amounted to $1.55 billion (+1.2%), while imports totaled $3.4 billion (+16.6%). Attention also focused on preparations for the first meeting of the Council of Heads of Regions in 2026 and the organization of the "Made in Uzbekistan" and "Made in Kazakhstan" industrial exhibitions.
The parties confirmed their mutual interest in further deepening the strategic partnership, expanding investment cooperation, and maintaining a regular constructive dialogue, which creates a foundation for sustainable growth in trade and cooperation between the countries.