O'zbekiston va Qozog'iston 2030-yilga borib tovar ayirboshlash hajmini $10 mlrdga yetkazishni maqsad qilgan
Ikki tomonlama savdo o'smoqda, sanoat ko'rgazmalari va yetakchilarning yangi uchrashuvlari rejalashtirilgan
2026-yil 30-yanvar kuni O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov O‘zbekistondagi Qozog‘iston Favqulodda va Muxtor Elchisi Beybut Atamkulov bilan uchrashuv o‘tkazdi. Tomonlar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va transport sohalaridagi hamkorlikning joriy holati hamda istiqbollarini muhokama qilib, qo‘shma dastur doirasida 2030-yilga borib tovar ayirboshlash hajmini $10 mlrdga yetkazishga tayyor ekanini tasdiqladi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi $4,97 mlrdga yetdi va bu avvalgi yilga nisbatan 11,4% ga oshdi. Eksport $1,55 mlrdni (+1,2%), import esa $3,4 mlrdni (+16,6%) tashkil etdi. Shuningdek, 2026-yilda Hududlar rahbarlari kengashining birinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish hamda "Made in Uzbekistan" va "Made in Kazakhstan" sanoat ko‘rgazmalarini tashkil etish masalalari ham diqqat markazida bo‘ldi.
Tomonlar strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish, investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va muntazam konstruktiv muloqotni saqlab qolishdan o‘zaro manfaatdor ekanini tasdiqladi, bu esa mamlakatlar o‘rtasida savdo va hamkorlikning barqaror o‘sishi uchun asos yaratadi.

Узбекистан и Казахстан нацелены на товарооборот в $10 млрд к 2030 году
30 января 2026 года министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Казахстана в Узбекистане Бейбутом Атамкуловым. Стороны обсудили текущее состояние и перспективы торгово-экономического, инвестиционного и транспортного сотрудничества, подтвердив готовность наращивать объёмы товарооборота в рамках совместной программы до $10 млрд к 2030 году.
По итогам 2025 года взаимный товарооборот достиг $4,97 млрд, увеличившись на 11,4% по сравнению с предыдущим годом. Экспорт составил $1,55 млрд (+1,2%), импорт — $3,4 млрд (+16,6%). В центре внимания также оказались подготовка первого заседания Совета глав регионов в 2026 году и организация промышленных выставок «Made in Uzbekistan» и «Made in Kazakhstan».
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем углублении стратегического партнёрства, расширении инвестиционного взаимодействия и поддержании регулярного конструктивного диалога, что создаёт основу для устойчивого роста торговли и сотрудничества между странами.