O'zbekiston Sinohydro yordamida gidroenergetika quvvatini ikki baravar oshirmoqda
AJ "Uzbekgidroenergo" Xitoyning Sinohydro Co., Ltd. kompaniyasi bilan Andijon viloyatidagi Shahrixon GESlarini modernizatsiya qilishga qaratilgan kelishuvlar paketini imzoladi. EPC "kalit topshirish" sxemasi bo'yicha amalga oshirilayotgan loyiha GES-5A va GES-6A ni qamrab oladi hamda loyihalashtirishdan tortib obyektlarni foydalanishga topshirishgacha bo'lgan ishlarning to'liq siklini nazarda tutadi.
Modernizatsiyadan so'ng stansiyalarning jami o'rnatilgan quvvati 7,6 MVtdan 16,4 MVTgacha oshadi, bu esa yiliga qariyb 33 mln kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi. Bu 13 mingdan ortiq xonadonni elektr bilan ta'minlashga yetadi va bir vaqtning o'zida taxminan 11 mln m³ tabiiy gaz hamda 27,5 ming tonnadan ortiq ko'mirni tejaydi.
Loyiha doirasida GESning texnologik va boshqaruv infratuzilmasi ham yangilanadi, bu esa mintaqa energetika tizimining ishonchliligi va barqarorligini oshiradi. Ekspertlar fikricha, Sinohydro bilan hamkorlik O'zbekiston gidroenergetikasi rivojlanishining yangi bosqichini ochadi va mamlakatning barqaror elektr energiyasi ta'minotidagi strategik pozitsiyalarini mustahkamlaydi.

Uzbekistan doubles hydropower capacity with the help of Sinohydro
JSC "Uzbekgidroenergo" has signed a package of agreements with the Chinese company Sinohydro Co., Ltd., aimed at modernizing the Shakhrikhan hydropower plants in the Andijan Region. The project, implemented under a turnkey EPC scheme, covers HPP-5A and HPP-6A and provides for a full cycle of work — from design to commissioning of the facilities.
After modernization, the total installed capacity of the plants will increase from 7.6 MW to 16.4 MW, making it possible to generate about 33 million kWh of electricity annually. This will be enough to supply electricity to more than 13 thousand households while also saving approximately 11 million m³ of natural gas and more than 27.5 thousand tons of coal.
As part of the project, the technological and management infrastructure of the hydropower plants will also be upgraded, which will improve the reliability and resilience of the region's energy system. According to experts, cooperation with Sinohydro opens a new stage in the development of Uzbekistan's hydropower sector and strengthens the country's strategic position in ensuring sustainable electricity.