O'zbekistonda Ijtimoiy himoya milliy agentligining arxiv ma'lumotlariga kiberhujum tasdiqlandi
O'zbekiston Ijtimoiy himoya milliy agentligi o'zining eskirgan ma'lumotlar bazasiga kiberhujum bo'lganini rasman tasdiqladi. Hodisani tergov qilish uchun kiberxavfsizlik bo'yicha ekspertlar ishtirokida tezkor shtab tuzildi, ular sizib chiqish xususiyatini o'rganib, aholi uchun ehtimoliy oqibatlarni baholamoqda. Idora hujum aynan arxiv ma'lumotlariga ta'sir qilganini aniqlashtirdi, dolzarb ma'lumotlarga ehtimoliy kirish ko'lami esa hozircha aniqlanmoqda.
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, kamida 15 million fuqaro haqidagi ma'lumotlar — F.I.O., manzillar, telefon raqamlari va pasport ma'lumotlari — ochiq foydalanishga tushib qolgan bo'lishi mumkin. Ma'lumotlar davlat organlari, banklar va tijorat servislarining portallarida avtorizatsiyani ta'minlaydigan elektron hukumat tizimining bosh OAuth-serveri orqali komprometatsiya qilingan bo'lishi mumkin.
Ekspertlar xavf ostida qolgan shaxsiy ma'lumotlar toifalari bo'yicha rasmiy xulosa tayyorlash va monitoringni davom ettirmoqda. Agentlikda bunday hodisalarning kelajakda takrorlanishining oldini olish hamda davlat axborot tizimlari xavfsizligini oshirish uchun choralar ko'rilayotgani ta'kidlandi.

В Узбекистане подтвердили кибератаку на архивные данные Национального агентства социальной защиты
Национальное агентство социальной защиты Узбекистана официально подтвердило факт кибератаки на свою устаревшую базу данных. Для расследования инцидента создан оперативный штаб с участием экспертов по кибербезопасности, которые изучают характер утечки и оценивают потенциальные последствия для населения. Ведомство уточняет, что атака затронула именно архивные данные, а масштабы возможного доступа к актуальной информации пока уточняются.
По предварительной информации, в открытый доступ могли попасть сведения как минимум 15 миллионов граждан — ФИО, адреса, номера телефонов и паспортные данные. Информация могла быть скомпрометирована через главный OAuth-сервер системы электронного правительства, обеспечивающий авторизацию на порталах госорганов, банков и коммерческих сервисов.
Эксперты продолжают мониторинг и подготовку официального заключения о категориях персональных данных, которые оказались под угрозой. В агентстве подчеркнули, что принимаются меры для предотвращения подобных инцидентов в будущем и повышения безопасности государственных информационных систем.