O'zbekiston va Gollivudning animatsiya sohasidagi hamkorligi tubdan yangi bosqichga chiqishi mumkin. Bolalar kontentini rivojlantirish markazi rahbari Jahongir Ahmedov «Qirol Arslon» kult multfilmi rejissyori Rob Minkoff bilan muzokaralar o'tkazdi. Rob Minkoff jahon animatsiyasining asosiy shaxslaridan biri hisoblanadi.
Uchrashuv davomida tomonlar qo'shma to'liq metrajli animatsion film yaratishni muhokama qildilar. Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, loyiha allaqachon amaliy amalga oshirish bosqichiga yaqin, gap shunchaki kontseptsiya haqida emas, balki xalqaro jamoa ishtirokidagi to'liq qo'shma ish haqida ketmoqda.
Rob Minkoff barcha zarur kelishuvlarni yakunlashga va loyihani amalga oshirishga kirishishga tayyorligini tasdiqladi. Bo'lajak multfilmning nomi va g'oyasi hozircha oshkor etilmayapti, biroq rasmiy e'lon yaqin vaqt ichida bo'lishi kutilmoqda.
Loyiha O'zbekiston uchun eng muhim animatsiya voqealaridan biri va mamlakatning global multfilm industriyasiga integratsiyalashuvi uchun muhim qadam bo'lishi mumkin.

The collaboration between Uzbekistan and Hollywood in animation could reach a fundamentally new level. The head of the Center for the Development of Children's Content, Jahongir Ahmedov, held negotiations with Rob Minkoff — the director of the iconic animated film "The Lion King", who is considered one of the key figures in world animation.
During the meeting, the parties discussed the creation of a joint full-length animated film. According to available information, the project is already at a stage close to practical implementation, and it is not just a concept, but a full-fledged joint work with the participation of an international team.
Rob Minkoff confirmed his readiness to finalize all necessary agreements and begin implementing the project. The name and idea of the future animated film have not yet been disclosed, but an official announcement is expected in the near future.
The project could become one of the most notable animation events for Uzbekistan and an important step towards the country's integration into the global animation industry.