Guliston davlat universiteti Xitoy standartlari bo'yicha mutaxassislar tayyorlaydi
Universitet qoshida zamonaviy laboratoriyalar va uskunalar bilan jihozlangan avtomobilsozlik o'quv-mashg'ulot markazi tashkil etiladi
Guliston davlat universiteti Xitoyning Beifang Automotive Education Group kompaniyasi bilan hamkorlik memorandumi imzoladi va avtomobilsozlik ta’limi sohasida yangi imkoniyatlar ochdi. Universitet rektori Muhsin Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya Xitoyga tashrif buyurdi, unda tomonlar ilmiy va ta’limiy almashinuv, shuningdek, xalqaro standartlar bo‘yicha kadrlar tayyorlash istiqbollarini muhokama qildilar.
Kelishuv doirasida universitet qoshida zamonaviy laboratoriyalar va uskunalar bilan jihozlangan avtomobilsozlik o‘quv-mashg‘ulot markazi tashkil etiladi. O‘quv dasturlari, o‘quv-uslubiy materiallarni birgalikda ishlab chiqish, o‘qituvchilar va mutaxassislarni almashish, shuningdek, Xitoyda stajirovkalarni tashkil etish rejalashtirilgan. Bitiruvchilar xalqaro malakalarga ega bo‘lishlari mumkin, bu esa ularning mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshiradi.
Memorandum, shuningdek, talabalar va o‘qituvchilarning akademik harakatchanligini kengaytirish, qo‘shma loyihalarni rivojlantirish va o‘quv jarayonini real ishlab chiqarish standartlari bilan integratsiya qilishga qaratilgan. Delegatsiya tashrifi davomida Beifang laboratoriyalari imkoniyatlari va ta’lim uskunalarining amaliy ishlash namunalari taqdim etildi.

Gulistan University to train specialists according to Chinese standards
An educational and training center for automotive engineering with modern laboratories and equipment will be established at the university
Gulistan State University has signed a memorandum of cooperation with the Chinese Beifang Automotive Education Group, opening new opportunities in the field of automotive engineering education. A delegation from the university, led by Rector Muhsin Khodjiev, visited China, where the parties discussed the prospects for scientific and educational exchange, as well as training personnel according to international standards.
Under the agreement, an educational and training center for automotive engineering with modern laboratories and equipment will be established at the university. Joint development of curricula, methodological materials, exchange of teachers and specialists, as well as organization of internships in China are planned. Graduates will be able to receive international qualifications, which will increase their competitiveness in the labor market.
The memorandum also aims to expand academic mobility of students and teachers, develop joint projects, and integrate the educational process with real production standards. During the delegation's visit, the capabilities of Beifang's laboratories and examples of practical operation of educational equipment were presented.