Guliston davlat universiteti Xitoy standartlari bo'yicha mutaxassislar tayyorlaydi
Universitet qoshida zamonaviy laboratoriyalar va uskunalar bilan jihozlangan avtomobilsozlik o'quv-mashg'ulot markazi tashkil etiladi
Guliston davlat universiteti Xitoyning Beifang Automotive Education Group kompaniyasi bilan hamkorlik memorandumi imzoladi va avtomobilsozlik ta’limi sohasida yangi imkoniyatlar ochdi. Universitet rektori Muhsin Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya Xitoyga tashrif buyurdi, unda tomonlar ilmiy va ta’limiy almashinuv, shuningdek, xalqaro standartlar bo‘yicha kadrlar tayyorlash istiqbollarini muhokama qildilar.
Kelishuv doirasida universitet qoshida zamonaviy laboratoriyalar va uskunalar bilan jihozlangan avtomobilsozlik o‘quv-mashg‘ulot markazi tashkil etiladi. O‘quv dasturlari, o‘quv-uslubiy materiallarni birgalikda ishlab chiqish, o‘qituvchilar va mutaxassislarni almashish, shuningdek, Xitoyda stajirovkalarni tashkil etish rejalashtirilgan. Bitiruvchilar xalqaro malakalarga ega bo‘lishlari mumkin, bu esa ularning mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshiradi.
Memorandum, shuningdek, talabalar va o‘qituvchilarning akademik harakatchanligini kengaytirish, qo‘shma loyihalarni rivojlantirish va o‘quv jarayonini real ishlab chiqarish standartlari bilan integratsiya qilishga qaratilgan. Delegatsiya tashrifi davomida Beifang laboratoriyalari imkoniyatlari va ta’lim uskunalarining amaliy ishlash namunalari taqdim etildi.

Гулистанский университет будет готовить специалистов по стандартам Китая
При университете создадут учебно-тренинговый центр по автомобилестроению с современными лабораториями и оборудованием
Гулистанский государственный университет подписал меморандум о сотрудничестве с китайской Beifang Automotive Education Group, открывая новые возможности в области автомобилестроительного образования. Делегация университета во главе с ректором Мухсином Ходжиевым посетила Китай, где стороны обсудили перспективы научного и образовательного обмена, а также подготовку кадров по международным стандартам.
В рамках соглашения при университете создадут учебно-тренинговый центр по автомобилестроению с современными лабораториями и оборудованием. Планируется совместная разработка учебных программ, методических материалов, обмен преподавателями и специалистами, а также организация стажировок в Китае. Выпускники смогут получать международные квалификации, что повысит их конкурентоспособность на рынке труда.
Меморандум также нацелен на расширение академической мобильности студентов и преподавателей, развитие совместных проектов и интеграцию учебного процесса с реальными производственными стандартами. Во время визита делегации были представлены возможности лабораторий Beifang и примеры практической работы образовательного оборудования.