Oʻzbekiston naqd pulsiz hisob-kitoblarni faol rivojlantirishda davom etmoqda: 2026-yil 1-yanvar holatiga koʻra, muomalada 68,2 milliondan ortiq bank kartalari boʻlgan, bu oʻtgan yilga nisbatan 6,2 millionga koʻpdir. Shu bilan birga, toʻlov infratuzilmasi ham kengaydi — POS-terminallar soni 430 762 taga, bankomat va infokiosklar soni esa 40 090 taga yetdi.
2025-yilda terminallar orqali amalga oshirilgan operatsiyalar hajmi 460,3 trillion soʻmni tashkil etdi, bu oʻtgan yilgi koʻrsatkichdan 41 foizga yuqori. Taqqoslash uchun, 2025-yil boshida 61,9 million karta, 426 225 ta terminal va 29 909 ta bankomat boʻlgan, naqd pulsiz toʻlovlar aylanmasi esa 326,7 trillion soʻmga yetgan.
Karta va terminallar sonining oʻsishi aholi sonining oʻsishidan tezroq: statistika maʼlumotlariga koʻra, 2026-yil 1-yanvar holatiga koʻra, mamlakat aholisi 38,2 million kishini tashkil etdi. Shunday qilib, Oʻzbekistonda bank kartalari aholidan qariyb 1,8 barobar koʻp, bu moliyaviy tizimning yuqori darajada raqamlashtirilganligini va naqd pulsiz toʻlovlarning ommaviyligini koʻrsatadi.

Uzbekistan continues to actively develop non-cash payments: as of January 1, 2026, there were more than 68.2 million bank cards in circulation, which is 6.2 million more than the year before. At the same time, the payment infrastructure expanded - the number of POS terminals increased to 430,762, and ATMs and information kiosks - to 40,090.
The volume of transactions through terminals in 2025 amounted to 460.3 trillion soums, which is 41% higher than the previous year. For comparison, at the beginning of 2025 there were 61.9 million cards, 426,225 terminals and 29,909 ATMs, and the turnover of non-cash payments reached 326.7 trillion soums.
The growth in the number of cards and terminals is ahead of population growth: according to statistics, as of January 1, 2026, the country's population was 38.2 million people. Thus, there are almost 1.8 times more bank cards in Uzbekistan than residents, which indicates a high degree of digitalization of the financial system and the popularity of non-cash payments.