O'zbekistonda yangi metan avtomobil gaz to'ldirish shoxobchalarini qurish hozirgi bosqichda maqsadga muvofiq emas deb topildi. Bu haqda Bosh vazir o'rinbosari Jamshid Xo'jaev Qoraqalpog'istonda tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, asosiy muammo - gazning keskin tanqisligi, shu sababli hatto allaqachon ishlayotgan metan AYoQShlar ham uzilishlarga duch kelmoqda.
Navoiy viloyatida benzin va gaz quyish shoxobchalari bo'lgan avtoservis majmuasi uchun yer ajratilgan Munoy Green kompaniyasi masalasi muhokama uchun sabab bo'ldi. Hujjatlar tayyor, ammo qurilishni boshlash uchun energetika organlarining roziligi talab etiladi. Xo'jaevning ta'kidlashicha, yangi metan stansiyalariga hozirda ruxsat berilmaydi, chunki ularni yoqilg'i bilan ta'minlashning iloji yo'q.
"Siz ob'ekt qurasiz - va sizning mablag'ingiz shunchaki muzlatiladi", - deb to'g'ridan-to'g'ri ogohlantirdi Bosh vazir o'rinbosari va metan yangi ob'ektlarga berilmasligini qo'shimcha qildi. Qoraqalpog'iston Vazirlar Kengashi raisi Farhod Ermanov tadbirkorlar xavf-xatarlar haqida oldindan xabardor qilinayotganini va o'tgan yildan beri ruxsatnomalar amalda berilmayotganini tasdiqladi. Investorlar tomonidan bosimga javoban Xo'jaev gaz ta'minoti barqarorlashgunga qadar loyihalarni kechiktirishni tavsiya qildi.

The construction of new methane gas stations in Uzbekistan is currently deemed impractical. This was stated by Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev at a meeting with entrepreneurs in Karakalpakstan. According to him, the key problem is an acute gas shortage, which causes disruptions even for already operating methane gas stations.
The reason for the discussion was a question from Munoy Green, which was allocated a plot in the Navoi region for a car service complex with petrol and gas stations. The documents are ready, but the start of construction requires approval from energy authorities. Khodjaev emphasized that permits for new methane stations are not currently being issued, as it is impossible to provide them with fuel.
"You will build the facility — and your funds will simply be frozen," the Deputy Prime Minister directly warned, adding that methane will not be supplied to new facilities. The head of the Council of Ministers of Karakalpakstan, Farkhod Ermanov, confirmed that entrepreneurs are informed of the risks in advance, and permits have not actually been issued since last year. In response to pressure from investors, Khodjaev recommended postponing projects until gas supplies stabilize.