Oʻzbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Asian Infrastructure Investment Bank prezidenti Szou Czyayi bilan birinchi rasmiy uchrashuvni oʻtkazdi. Muzokaralar 10-fevral kuni boʻlib oʻtdi va AIIB rahbarining Markaziy Osiyoga birinchi tashrifi boʻldi, bu Toshkentda sheriklikni mustahkamlashning ramziy signali deb ataldi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston AIIBning mintaqadagi eng yirik hamkori boʻlib qolayotgani taʼkidlandi: mamlakat Markaziy Osiyodagi Bankning barcha operatsiyalarining 51 foizini tashkil etadi. Loyihalar hajmi boʻyicha respublika AIIBning global portfelida 6-oʻrinni egallaydi, qoʻshma tashabbuslarning umumiy hajmi esa 7 milliard dollardan oshadi. Bundan tashqari, 2024-yilda Samarqand Bank Boshqaruvchilar kengashining yigʻilishiga mezbonlik qilgani eslatib oʻtildi.
Tomonlar 2030-yilgacha boʻlgan hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlariga alohida eʼtibor qaratdilar. Ular orasida suveren kafolatlarisiz xususiy sektorni moliyalashtirishni kengaytirish, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini qoʻllab-quvvatlash, yashil energetikani rivojlantirish va «Qashshoqlikdan farovonlikka» dasturini amalga oshirish bor. Uchrashuv yakunida Kudratov AIIB rahbarini 2026-yil 16–19-iyun kunlari boʻlib oʻtadigan Toshkent xalqaro investitsiya forumiga taklif qildi.

Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провёл первую официальную встречу с президентом Asian Infrastructure Investment Bank Цзоу Цзяи. Переговоры состоялись 10 февраля и стали первым визитом главы AIIB в Центральную Азию, что в Ташкенте назвали символичным сигналом укрепления партнёрства.
В ходе встречи было отмечено, что Узбекистан остаётся крупнейшим партнёром AIIB в регионе: на страну приходится 51% всех операций Банка в Центральной Азии. По объёму проектов республика занимает 6 место в глобальном портфеле AIIB, а совокупный объём совместных инициатив уже превышает $7 млрд. Дополнительно напомнили, что в 2024 году Самарканд принимал заседание Совета управляющих Банка.
Отдельное внимание стороны уделили приоритетам сотрудничества до 2030 года. В их числе — расширение финансирования частного сектора без суверенных гарантий, поддержка проектов государственно-частного партнёрства, развитие зелёной энергетики и реализация программы «От бедности к процветанию». В завершение встречи Кудратов пригласил главу AIIB на Ташкентский международный инвестиционный форум, который пройдёт 16–19 июня 2026 года.