O'zbekistonda kelajakda 3D-biobosma yordamida inson a'zolarini yaratishga imkon beradigan texnologiya ustida ish olib borilmoqda. Loyiha Innovatsion rivojlanish agentligi ko'magida amalga oshirilmoqda, O'zbekiston Fanlar akademiyasi O'simlik moddalari kimyosi instituti tadqiqotchisi Olimjon Boymatov asosiy hissa qo'shdi.
Olim mamlakatda mavjud bo'lgan o'simlik komponentlaridan bio-siyoh uchun asos olish usulini ishlab chiqdi. Ushbu yechim Intellektual mulk agentligining ijobiy xulosasini oldi va patentlash jarayonidan o'tmoqda. Polisaxaridlar asosidagi yangi gidrogel iMSC hujayralarining hayoti uchun qulay muhitni ta'minlaydi, bu esa biosuyumlashuvchi to'qimalar va organlarni yaratish imkoniyatini ochadi.
Germaniyaning Leybnits universitetida biobosma bo'yicha zamonaviy yondashuvlarni o'rganish bo'yicha stajirovkadan so'ng sezilarli yutuqlarga erishildi. Donor organlarining global tanqisligi fonida bunday texnologiyalarni rivojlantirish kelajak tibbiyotining strategik yo'nalishi sifatida qaralmoqda.

В Узбекистане ведётся работа над технологией, которая в перспективе позволит создавать человеческие органы с помощью 3D-биопечати. Проект реализуется при поддержке Агентства инновационного развития, а ключевой вклад внёс исследователь Института химии растительных веществ Академии наук Олимжон Бойматов.
Учёный разработал метод получения основы для биочернил из растительных компонентов, доступных в стране. Решение уже получило положительное заключение Агентства интеллектуальной собственности и проходит процедуру патентования. Новый гидрогель на базе полисахаридов обеспечивает благоприятную среду для жизнедеятельности клеток iMSC, что открывает возможности для создания биосовместимых тканей и органов.
Значительный прогресс был достигнут после стажировки в Университете Лейбница в Германии, где изучались современные подходы к биопечати. На фоне глобального дефицита донорских органов развитие таких технологий рассматривается как стратегическое направление медицины будущего.