«O‘zavtosanoat» boshqaruvi raisi Ulug‘bek Ro‘ziqulovning ma’lum qilishicha, Jizzax viloyatidagi BYD zavodida BYD Yuan Up modelining lokalizatsiyalashgan ishlab chiqarishi boshlanadi. Bu model brendning dunyodagi eng ko‘p sotiladigan avtomobillaridan biri bo‘lib, o‘zbekiston bozorining taxminiy salohiyati 25 ming donani tashkil etadi. Xitoylik hamkorlar allaqachon ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga rozi bo‘lishdi.
2026-yilda ichki bozorda beshta yangi model, jumladan, yangilangan Damas, shuningdek, Chevrolet Traverse, Chevrolet Captiva va yangi KIAning mahalliylashtirilgan versiyalari taqdim etilishi rejalashtirilgan. 2025-yilda O‘zbekistonda 6,24 mingdan ortiq BYD Yuan Up sotildi, bu elektromobillar va brendning yangi modellariga bo‘lgan barqaror talabni ko‘rsatadi.
BYD Uzbekistan Factory qo‘shma korxonasi 2023-yil sentabr oyida «O‘zavtosanoat» va Investitsiyalar vazirligi ishtirokida tashkil etilgan. Zavodning birinchi seriyali elektromobili — BYD Song Plus DM-i Champion — 2024-yil iyun oyida ishlab chiqarilgan. Zavodning dastlabki quvvati yiliga 50 mingtagacha avtomobil bo‘lib, ichki bozorga va Markaziy Osiyo davlatlariga eksportga mo‘ljallangan. Kelgusida kengaytirish rejalashtirilgan: ikkinchi bosqich — 300 million dollar va yiliga 200 mingtagacha avtomobil ishlab chiqarish, uchinchi bosqich — 500 million dollar va har yili 500 mingtagacha avtomobil.

На заводе BYD в Джизакской области начнётся локализованное производство модели BYD Yuan Up, сообщил председатель правления «Узавтосаноат» Улугбек Рузикулов на видеоселекторном совещании с участием президента Шавката Мирзиёева. Эта модель входит в число самых продаваемых автомобилей бренда в мире, а оценочный потенциал узбекского рынка составляет около 25 тысяч единиц. Китайские партнёры уже согласились на локализацию производства.
В 2026 году на внутреннем рынке планируется представить пять новых моделей, включая обновлённую Damas, а также локализованные версии Chevrolet Traverse, Chevrolet Captiva и новые KIA. В 2025 году в Узбекистане было реализовано более 6,24 тыс. BYD Yuan Up, что демонстрирует устойчивый спрос на электромобили и новые модели бренда.
Совместное предприятие BYD Uzbekistan Factory создано в сентябре 2023 года при участии «Узавтосаноат» и Министерства инвестиций. Первый серийный электромобиль завода — BYD Song Plus DM-i Champion — выпущен в июне 2024 года. Первоначальная мощность завода — до 50 тыс. автомобилей в год с ориентацией на внутренний рынок и экспорт в страны Центральной Азии. В дальнейшем предусмотрено расширение: второй этап — $300 млн и выпуск до 200 тыс. авто в год, третий этап — $500 млн и до 500 тыс. автомобилей ежегодно.