Mamlakatda yoshi katta fuqarolarga firibgarlar qoʻngʻiroq qilib, goʻyoki pensiya yaqin orada oshirilishi bahonasi bilan shaxsiy maʼlumotlar va bank kartalari rekvizitlarini olishga urinayotgan holatlar koʻpaydi. Jinoyatchilar oʻzlarini banklar yoki Pensiya jamgʻarmasi xodimlari sifatida tanishtirib, maʼlumotlar berilmasa, pensiya qayta hisob-kitob qilinmasligini uqtirishmoqda.
Firibgarlar pasport maʼlumotlari, bank kartasi raqami, PINFL yoki SMSdagi kodni aytishni talab qilmoqda. Pensiya jamgʻarmasida taʼkidlashlaricha, ularning xodimlari hech qachon bunday maʼlumotlarni telefon orqali soʻramaydi va fuqarolarni jinoyatchilar nayranglariga aldanmaslikka chaqiradi.
Pensionerlar va ularning qarindoshlaridan hushyor boʻlish soʻralmoqda: begonalarga maxfiy maʼlumotlarni bermaslik va shubhali qoʻngʻiroqlar bo‘lsa, Pensiya jamgʻarmasining ishonch telefoni 1271 ga yoki 102 raqami orqali ichki ishlar organlariga murojaat qilish kerak.

In the country, cases have become more frequent in which fraudsters call elderly citizens and, under the pretext of an allegedly upcoming pension increase, try to obtain personal data and bank card details. The criminals present themselves as bank employees or Pension Fund staff and claim that without providing this information, the pension recalculation will not take place.
Fraudsters demand passport details, bank card number, PINFL, or a code from an SMS. The Pension Fund emphasizes that its employees never request such information by phone and urges citizens not to fall for the tricks of criminals.
Pensioners and their relatives are asked to remain vigilant: do not disclose confidential information to strangers and, in the event of suspicious calls, contact the Pension Fund helpline at 1271 or the internal affairs authorities at 102.