Mamlakatda yoshi katta fuqarolarga firibgarlar qoʻngʻiroq qilib, goʻyoki pensiya yaqin orada oshirilishi bahonasi bilan shaxsiy maʼlumotlar va bank kartalari rekvizitlarini olishga urinayotgan holatlar koʻpaydi. Jinoyatchilar oʻzlarini banklar yoki Pensiya jamgʻarmasi xodimlari sifatida tanishtirib, maʼlumotlar berilmasa, pensiya qayta hisob-kitob qilinmasligini uqtirishmoqda.
Firibgarlar pasport maʼlumotlari, bank kartasi raqami, PINFL yoki SMSdagi kodni aytishni talab qilmoqda. Pensiya jamgʻarmasida taʼkidlashlaricha, ularning xodimlari hech qachon bunday maʼlumotlarni telefon orqali soʻramaydi va fuqarolarni jinoyatchilar nayranglariga aldanmaslikka chaqiradi.
Pensionerlar va ularning qarindoshlaridan hushyor boʻlish soʻralmoqda: begonalarga maxfiy maʼlumotlarni bermaslik va shubhali qoʻngʻiroqlar bo‘lsa, Pensiya jamgʻarmasining ishonch telefoni 1271 ga yoki 102 raqami orqali ichki ishlar organlariga murojaat qilish kerak.

В стране участились случаи, когда мошенники звонят гражданам пожилого возраста и под предлогом якобы предстоящего повышения пенсии пытаются получить персональные данные и реквизиты банковских карт. Злоумышленники представляются сотрудниками банков или Пенсионного фонда и убеждают, что без передачи информации перерасчёт пенсии не состоится.
Мошенники требуют назвать паспортные данные, номер банковской карты, ПИНФЛ или код из SMS. В Пенсионном фонде подчёркивают, что их сотрудники никогда не запрашивают такие сведения по телефону и призывают граждан не поддаваться на уловки злоумышленников.
Пенсионеров и их родственников просят быть бдительными: не сообщать посторонним конфиденциальную информацию и при подозрительных звонках обращаться на телефон доверия Пенсионного фонда 1271 или в органы внутренних дел по номеру 102.