O'zbekiston elektromobillar uchun imtiyozli kreditlarni foizlarni qoplash bilan ishga tushiradi
O'zbekistonda elektromobillarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha chora-tadbirlarni kengaytirish rejalashtirilmoqda, jumladan subsidiyalangan kreditlar berish. Prezident farmoni va 2026 yilga mo'ljallangan davlat dasturiga (UP-22) muvofiq, kreditlar yillik 16% gacha bo'lgan stavkada beriladi, ushbu stavkadan yuqori farq esa byudjet tomonidan qoplanadi. Birinchi bosqichda 15 mingta shunday kredit berish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, infratuzilma rivojlanmoqda: yil oxiriga qadar mamlakatda 4 mingta zaryadlash stantsiyasi paydo bo'lishi kerak. Tadbirkorlar elektr zapravkalarni o'rnatish uchun 10% lik maqsadli kreditlar olishlari va yerlarni arzonlashtirilgan narxda sotib olishlari mumkin. kVt·soat uchun 300 so'mdan yuqori bo'lgan elektr energiyasi xarajatlari ham subsidiyalanadi.
Chora-tadbirlar taksidagi elektromobillarga ham tegishli: haydovchilar ijtimoiy soliqni 10% ga kamaytirishadi, vokzallar va aeroportlar yaqinidagi parkovka joylarining birinchi 30 daqiqasi bepul bo'ladi, bir million kilometr masofani avariyasiz bosib o'tgan taqdirda esa «Tabiat himoyachisi» ko'krak nishoni bilan taqdirlanadi. Elektromobillarda taksi haydovchilarining soni 300 mingga yetishi va ifloslantiruvchi transport vositalarining ulushi 7% ga kamayishi kutilmoqda. Shuningdek, 2026 yilda trade-in dasturlari va komponentlarni qayta ishlash orqali 3 mingta eski avtomobilni utilizatsiya qilish rejalashtirilgan.

Uzbekistan launches preferential loans for electric vehicles with interest compensation
Uzbekistan plans to expand support measures for electric vehicles, including the issuance of subsidized loans. According to the presidential decree and the state program for 2026 (UP-22), loans will be provided at a rate of up to 16% per annum, and the difference above this rate will be compensated by the budget. The first stage involves issuing 15,000 such loans.
Infrastructure is also being developed: by the end of the year, the country should have 4,000 charging stations. Entrepreneurs will be able to receive targeted loans at 10% for installing electric charging stations and acquire land at a reduced price. Electricity costs exceeding 300 soums per kWh will also be subsidized.
The measures extend to electric vehicles in taxis: drivers will receive a 10% reduction in social tax, the first 30 minutes of parking at railway stations and airports will be free, and a badge of \"Tabiat himoyachisi\" (\"Nature Defender\") is provided for a mileage of one million kilometers without accidents. The number of taxi drivers in electric vehicles is expected to increase to 300,000 and the share of polluting vehicles to decrease by 7%. Also in 2026, it is planned to dispose of 3,000 old cars through trade-in programs and component recycling.