O'zbekiston elektromobillar uchun imtiyozli kreditlarni foizlarni qoplash bilan ishga tushiradi
O'zbekistonda elektromobillarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha chora-tadbirlarni kengaytirish rejalashtirilmoqda, jumladan subsidiyalangan kreditlar berish. Prezident farmoni va 2026 yilga mo'ljallangan davlat dasturiga (UP-22) muvofiq, kreditlar yillik 16% gacha bo'lgan stavkada beriladi, ushbu stavkadan yuqori farq esa byudjet tomonidan qoplanadi. Birinchi bosqichda 15 mingta shunday kredit berish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, infratuzilma rivojlanmoqda: yil oxiriga qadar mamlakatda 4 mingta zaryadlash stantsiyasi paydo bo'lishi kerak. Tadbirkorlar elektr zapravkalarni o'rnatish uchun 10% lik maqsadli kreditlar olishlari va yerlarni arzonlashtirilgan narxda sotib olishlari mumkin. kVt·soat uchun 300 so'mdan yuqori bo'lgan elektr energiyasi xarajatlari ham subsidiyalanadi.
Chora-tadbirlar taksidagi elektromobillarga ham tegishli: haydovchilar ijtimoiy soliqni 10% ga kamaytirishadi, vokzallar va aeroportlar yaqinidagi parkovka joylarining birinchi 30 daqiqasi bepul bo'ladi, bir million kilometr masofani avariyasiz bosib o'tgan taqdirda esa «Tabiat himoyachisi» ko'krak nishoni bilan taqdirlanadi. Elektromobillarda taksi haydovchilarining soni 300 mingga yetishi va ifloslantiruvchi transport vositalarining ulushi 7% ga kamayishi kutilmoqda. Shuningdek, 2026 yilda trade-in dasturlari va komponentlarni qayta ishlash orqali 3 mingta eski avtomobilni utilizatsiya qilish rejalashtirilgan.

Узбекистан запускает льготные кредиты на электромобили с компенсацией процентов
В Узбекистане планируют расширить меры поддержки электромобилей, включая выдачу субсидируемых кредитов. Согласно указу президента и государственной программе на 2026 год (УП-22), кредиты будут предоставляться по ставке до 16% годовых, а разницу сверх этой ставки компенсирует бюджет. На первом этапе планируется выдать 15 тысяч таких кредитов.
Параллельно развивается инфраструктура: к концу года в стране должно появиться 4 тысячи зарядных станций. Предприниматели смогут получать целевые кредиты под 10% для установки электрозаправок и приобретать землю по сниженной цене. Расходы на электроэнергию выше 300 сумов за кВт·ч также будут субсидироваться.
Меры распространяются на электромобили в такси: водители получат снижение социального налога на 10%, первые 30 минут парковки у вокзалов и аэропортов будут бесплатными, а при пробеге в один миллион километров без аварий предусмотрен нагрудный знак «Табиат химоячиси» («Защитник природы»). Ожидается рост числа таксистов на электромобилях до 300 тысяч и снижение доли загрязняющих транспортных средств на 7%. Также в 2026 году планируется утилизировать 3 тысячи старых автомобилей через программы trade-in и переработку компонентов.