Amerika kompaniyasi Gulf Oil O'zbekistonda yirik avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchalarini yaratishni va aviatsiya sektorini rivojlantirishga sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. Gulf vitse-prezidenti Kreyg Kramerning aytishicha, kompaniya ikki yil ichida g'arb standartlariga javob beradigan, yuqori sifatli yoqilg'i bilan ta'minlangan kamida 100 ta zamonaviy avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchasini ochadi. Chakana savdo segmentiga umumiy investitsiyalar 150 million dollarni tashkil etadi.
Avtomobil yo'llari bo'ylab sayyohlar va tranzit tashuvchilar uchun ko'p funksiyali transport markazlarini qurish rejalashtirilgan. Har bir ob'ekt kamida 30 ta ish o'rinini yaratadi, umuman olganda loyihalar 3 mingdan ortiq yangi ish o'rinlarini ta'minlaydi. Kramerning so'zlariga ko'ra, hududlar investorlarga ishonchni va ochiq ishbilarmonlik muhitini namoyish etib, hamkorlik uchun 200 ga yaqin maydon taklif qilishdi.
Avtomobil yoqilg'i quyish shoxobchalaridan tashqari, Gulf Aviation O'zbekiston aviatsiya sanoatiga mahalliy va xalqaro aviakompaniyalar uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va ishonchli yoqilg'i ta'minoti tizimini yaratish uchun taxminan 50 million dollar yo'naltiradi. Gulfning Markaziy Osiyodagi operatsion bazasi Toshkentda joylashadi.

American company Gulf Oil plans to create a large network of gas stations in Uzbekistan and invest in the development of the aviation sector. Gulf Vice President Craig Kramer said that the company will open at least 100 modern gas stations according to Western standards with high-quality fuel within two years. Total investment in the retail segment will amount to 150 million dollars.
It is planned to build multifunctional transport centers for tourists and transit carriers along highways. Each facility will create at least 30 jobs, and overall the projects will provide more than 3,000 new jobs. According to Kramer, the regions actively offered about 200 sites for cooperation, which demonstrates confidence in investors and an open business climate.
In addition to gas stations, Gulf Aviation will allocate about 50 million dollars to the aviation industry of Uzbekistan to introduce modern technologies and create a reliable fuel supply system for local and international airlines. Gulf's operating base in Central Asia will be located in Tashkent.