2026-yilda O'zbekiston davlat banklari davlat nazoratida qoladi
O‘zbekiston prezidenti yangilangan «O‘zbekiston-2030» strategiyasini tasdiqladi, unga ko‘ra 2026-yilda davlat banklarini xususiylashtirish amalga oshirilmaydi. Davlat ishtirokidagi banklar soni avvalgi darajada saqlanib qoladi — hozirda davlatga 9 ta kredit tashkiloti tegishli, jumladan, Milliy bank, Agrobank, O‘zsanoatqurilishbank va Asakabank.
Keng ko‘lamli o‘zgarishlar keyinroqqa rejalashtirilgan. 2027-yilda davlat banklari soni 7 taga, 2028-yilda 6 taga, 2029-yilda 5 taga qisqarishi, 2030-yilga kelib esa 4 ta bank qolishi kerak. Ularning ro‘yxati hozircha oshkor qilinmayapti. Bunday yondashuv strategiyaning avvalgi versiyalaridan farq qiladi, unda xususiylashtirish, jumladan, har yili kamida bitta bankni sotish ko‘zda tutilgan edi.
Shu bilan birga, tayyorgarlik choralari davom etmoqda. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki 2026-yilda Asakabank aksiyalarining 15 foizini sotib olishni rejalashtirmoqda. O‘zsanoatqurilishbankni xususiylashtirishning yakuniy bosqichi 2025–2026-yillarda, Asakabank, Aloqabank va Turonbankni xususiylashtirish esa 2026–2027-yillarda kutilmoqda. Shu bilan birga, Milliy bank, Agrobank, Mikrokreditbank, Xalq banki va Biznesni rivojlantirish bankini 2026–2028-yillarda xususiylashtirish rejalashtirilmagan.

В 2026 году госбанки Узбекистана останутся под контролем государства
Президент Узбекистана утвердил обновлённую Стратегию «Узбекистан-2030», согласно которой в 2026 году приватизация государственных банков проводиться не будет. Число банков с госучастием сохранится на прежнем уровне — сейчас государству принадлежат 9 кредитных организаций, включая НБУ, Агробанк, Узпромстройбанк и Асакабанк.
Масштабные изменения запланированы позже. В 2027 году количество госбанков должно сократиться до 7, в 2028-м — до 6, в 2029-м — до 5, а к 2030 году останется 4 банка. Их перечень пока не раскрывается. Такой подход отличается от прежних версий стратегии, где предполагалась более быстрая приватизация, включая продажу как минимум одного банка ежегодно.
При этом подготовительные шаги продолжаются. ЕБРР планирует приобрести 15% акций Асакабанка в 2026 году. Финальный этап приватизации Узпромстройбанка ожидается в 2025–2026 годах, а Асакабанка, Алокабанка и Туронбанка — в 2026–2027 годах. В то же время НБУ, Агробанк, Микрокредитбанк, Народный банк и Банк развития бизнеса в 2026–2028 годах приватизировать не планируется.