2026-yilda O'zbekiston davlat banklari davlat nazoratida qoladi
O‘zbekiston prezidenti yangilangan «O‘zbekiston-2030» strategiyasini tasdiqladi, unga ko‘ra 2026-yilda davlat banklarini xususiylashtirish amalga oshirilmaydi. Davlat ishtirokidagi banklar soni avvalgi darajada saqlanib qoladi — hozirda davlatga 9 ta kredit tashkiloti tegishli, jumladan, Milliy bank, Agrobank, O‘zsanoatqurilishbank va Asakabank.
Keng ko‘lamli o‘zgarishlar keyinroqqa rejalashtirilgan. 2027-yilda davlat banklari soni 7 taga, 2028-yilda 6 taga, 2029-yilda 5 taga qisqarishi, 2030-yilga kelib esa 4 ta bank qolishi kerak. Ularning ro‘yxati hozircha oshkor qilinmayapti. Bunday yondashuv strategiyaning avvalgi versiyalaridan farq qiladi, unda xususiylashtirish, jumladan, har yili kamida bitta bankni sotish ko‘zda tutilgan edi.
Shu bilan birga, tayyorgarlik choralari davom etmoqda. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki 2026-yilda Asakabank aksiyalarining 15 foizini sotib olishni rejalashtirmoqda. O‘zsanoatqurilishbankni xususiylashtirishning yakuniy bosqichi 2025–2026-yillarda, Asakabank, Aloqabank va Turonbankni xususiylashtirish esa 2026–2027-yillarda kutilmoqda. Shu bilan birga, Milliy bank, Agrobank, Mikrokreditbank, Xalq banki va Biznesni rivojlantirish bankini 2026–2028-yillarda xususiylashtirish rejalashtirilmagan.

In 2026, Uzbekistan's state banks will remain under state control
The President of Uzbekistan has approved the updated "Uzbekistan-2030" Strategy, according to which the privatization of state-owned banks will not be carried out in 2026. The number of banks with state participation will remain at the same level — currently the state owns 9 credit institutions, including NBU, Agrobank, Uzpromstroybank and Asakabank.
Large-scale changes are planned later. In 2027, the number of state banks should be reduced to 7, in 2028 - to 6, in 2029 - to 5, and by 2030 there will be 4 banks left. Their list has not yet been disclosed. This approach differs from previous versions of the strategy, which assumed faster privatization, including the sale of at least one bank annually.
At the same time, preparatory steps are continuing. The EBRD plans to acquire 15% of Asakabank's shares in 2026. The final stage of privatization of Uzpromstroybank is expected in 2025–2026, and Asakabank, Alokabank and Turonbank - in 2026–2027. At the same time, NBU, Agrobank, Microcreditbank, Narodny Bank and the Business Development Bank are not planned to be privatized in 2026–2028.