Ispaniya O'zbekistonni Markaziy Osiyoda ustuvor hamkor sifatida tanladi
Ispaniya O‘zbekistonni 2026–2029-yillarga mo‘ljallangan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha yangi strategiyasi doirasida Markaziy Osiyodagi asosiy hamkor deb e’lon qildi. Tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares tomonidan Barselonada taqdim etilgan hujjat Ispaniya tashqi siyosatining mintaqadagi ustuvor yo‘nalishlarini belgilaydi, jumladan, siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish va diplomatik ishtirokni mustahkamlash.
Fan, innovatsiyalar, ta’lim, madaniyat va ommaviy diplomatiya sohalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘zbekiston Ispaniyaning ustuvor hamkori sifatida iqtisodiy islohotlarning keng ko‘lami va ochiqlik siyosati, shuningdek, so‘nggi yillarda ikki tomonlama hamkorlikning faollashuvi tufayli tan olingan.
Strategiyada O‘zbekistonning liberallashtirish, investitsiyalarni jalb qilish va ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilishga asoslangan barqaror iqtisodiy o‘sishi qayd etilgan. Respublika Yevropa Ittifoqi uchun transport yo‘laklarini rivojlantirish va Yevroosiyo loyihalariga, shu jumladan Global Gateway tashabbusiga integratsiya qilishda muhim hamkor sifatida ko‘rilmoqda.

Испания выбрала Узбекистан приоритетным партнёром в Центральной Азии
Испания объявила Узбекистан ключевым партнёром в Центральной Азии в рамках новой Стратегии по Азиатско-Тихоокеанскому региону на 2026–2029 годы. Документ, представленный министром иностранных дел Хосе Мануэлем Альбаресом в Барселоне, определяет приоритеты испанской внешней политики в регионе, включая углубление политического диалога, расширение торгово-экономических связей и укрепление дипломатического присутствия.
Особое внимание уделяется сотрудничеству в науке, инновациях, образовании, культуре и публичной дипломатии. Узбекистан признан приоритетным партнёром Испании благодаря масштабным экономическим реформам и политике открытости, а также активизации двустороннего взаимодействия в последние годы.
В Стратегии отмечается устойчивый экономический рост Узбекистана, основанный на либерализации, привлечении инвестиций и диверсификации производства. Республика рассматривается как важный партнёр для ЕС в развитии транспортных коридоров и интеграции в евразийские проекты, включая инициативу Global Gateway.