Ispaniya O'zbekistonni Markaziy Osiyoda ustuvor hamkor sifatida tanladi
Ispaniya O‘zbekistonni 2026–2029-yillarga mo‘ljallangan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha yangi strategiyasi doirasida Markaziy Osiyodagi asosiy hamkor deb e’lon qildi. Tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares tomonidan Barselonada taqdim etilgan hujjat Ispaniya tashqi siyosatining mintaqadagi ustuvor yo‘nalishlarini belgilaydi, jumladan, siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish va diplomatik ishtirokni mustahkamlash.
Fan, innovatsiyalar, ta’lim, madaniyat va ommaviy diplomatiya sohalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘zbekiston Ispaniyaning ustuvor hamkori sifatida iqtisodiy islohotlarning keng ko‘lami va ochiqlik siyosati, shuningdek, so‘nggi yillarda ikki tomonlama hamkorlikning faollashuvi tufayli tan olingan.
Strategiyada O‘zbekistonning liberallashtirish, investitsiyalarni jalb qilish va ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilishga asoslangan barqaror iqtisodiy o‘sishi qayd etilgan. Respublika Yevropa Ittifoqi uchun transport yo‘laklarini rivojlantirish va Yevroosiyo loyihalariga, shu jumladan Global Gateway tashabbusiga integratsiya qilishda muhim hamkor sifatida ko‘rilmoqda.

Spain chooses Uzbekistan as a priority partner in Central Asia
Spain has declared Uzbekistan a key partner in Central Asia as part of its new Strategy for the Asia-Pacific region for 2026–2029. The document, presented by Foreign Minister José Manuel Albares in Barcelona, defines the priorities of Spanish foreign policy in the region, including deepening political dialogue, expanding trade and economic ties, and strengthening diplomatic presence.
Special attention is paid to cooperation in science, innovation, education, culture, and public diplomacy. Uzbekistan is recognized as a priority partner of Spain due to large-scale economic reforms and an open policy, as well as the intensification of bilateral cooperation in recent years.
The Strategy notes Uzbekistan's sustainable economic growth, based on liberalization, attracting investment, and diversifying production. The Republic is seen as an important partner for the EU in the development of transport corridors and integration into Eurasian projects, including the Global Gateway initiative.