Toshkent va Praga toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovni tayyorlamoqda
Oʻzbekiston va Chexiya Toshkent va Praga oʻrtasida muntazam toʻgʻridan-toʻgʻri reyslarni yoʻlga qoʻyishni muhokama qilmoqda. Oʻzbekiston elchixonasi va Vatslav Gavel nomidagi aeroport vakillari ishtirokidagi onlayn-uchrashuvda tomonlar turistik va ishbilarmonlik oqimining istiqbollarini muhokama qildilar va Chexiya fuqarolari uchun vizasiz rejim amal qilishi, oʻzbekistonliklarga turistik vizalar berish hajmi ortib borayotganini taʼkidladilar. Chexiya tomoni Oʻzbekistonda madaniy va tarixiy turizmning yuqori salohiyati, rivojlangan infratuzilma va yuqori darajadagi xizmat koʻrsatishni taʼkidladi.
Muntazam reyslar turistlar va turoperatorlarga sayohatlarni oldindan rejalashtirish, turistik paketlarni shakllantirish va marketingni yoʻlga qoʻyish imkonini beradi, bu ilgari Istanbul orqali tranzit reyslar tufayli qiyin edi. Bundan tashqari, toʻgʻridan-toʻgʻri aloqa mamlakatlar oʻrtasida biznes aloqalarini rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Asosiy hamkor sifatida Uzbekistan Airways koʻrib chiqilmoqda, ammo Chexiya tomoni boshqa aviakompaniyalar, jumladan xususiy aviakompaniyalar bilan hamkorlik qilishga tayyor. Muzokaralarni davom ettirish uchun mart oyining boshida Praga aeroporti, milliy tashuvchi va manfaatdor xususiy aviakompaniyalar vakillari ishtirokida yangi onlayn-uchrashuv rejalashtirilgan.

Ташкент и Прага готовят прямое авиасообщение
Узбекистан и Чехия обсуждают запуск регулярных прямых рейсов между Ташкентом и Прагой. В ходе онлайн-встречи с участием представителей посольства Узбекистана и аэропорта имени Вацлава Гавела стороны обсудили перспективы туристического и делового потока, отметив, что для чешских граждан действует безвизовый режим, а выдача туристических виз узбекистанцам растёт. Чешская сторона подчеркнула высокий потенциал культурного и исторического туризма в Узбекистане, развитую инфраструктуру и высокий уровень сервиса.
Регулярные рейсы позволят туристам и туроператорам заранее планировать поездки, формировать туристические пакеты и выстраивать маркетинг, что ранее было затруднено из-за транзитных рейсов через Стамбул. Кроме того, прямое сообщение создаст новые возможности для развития деловых связей между странами.
В качестве основного партнёра рассматривается Uzbekistan Airways, однако чешская сторона готова к сотрудничеству с другими авиакомпаниями, включая частные. Для продолжения переговоров в начале марта запланирована новая онлайн-встреча с участием представителей аэропорта Праги, национального перевозчика и заинтересованных частных авиакомпаний.