Turkiyada "Akkuyu" AES qurilishiga O'zbekistonning yuzlab fuqarolari yordam bermoqda
O‘zbekistondan 200 kishi Turkiyadagi «Akkuyu» atom elektr stansiyasi (AES) qurilish maydonida ishlash uchun yuborildi. Bu haqda Migratsiya agentligi xabar berdi.
Agentlikning Namangan viloyati boshqarmasi «bir hudud – bir yirik ish beruvchi» dasturi doirasida ATAMER Holding kompaniyasi bilan hamkorlik to‘g‘risida shartnoma imzoladi. Qisqa vaqt ichida 200 nafar mutaxassis – elektromontyorlar, payvandchilar va shakl beruvchilarning jo‘nab ketishi va hujjatlari rasmiylashtirildi.
Xabar qilinishicha, ishchilarga yuqori ish haqi va ijtimoiy kafolatlar ta’minlangan. Agentlikning Namangan filiali vakillari qurilish maydoniga tashrif buyurib, mehnat sharoitlarini baholadi, shundan so‘ng ish beruvchi bilan birgalikda xodimlar uchun iftorlik o‘tkazdi.

Сотни граждан Узбекистана помогают строить АЭС «Аккую» в Турции
200 человек из Узбекистана направлены на работу на площадку атомной электростанции АЭС «Аккую» в Турции. Об этом сообщило Агентство миграции.
Наманганское областное управление ведомства подписало соглашение о сотрудничестве с компанией ATAMER Holding в рамках программы «один регион — один крупный работодатель». В сжатые сроки были организованы выезд и оформление 200 специалистов — электромонтажников, сварщиков и формовщиков.
Сообщается, что работникам обеспечены высокая заработная плата и социальные гарантии. Представители Наманганского филиала агентства посетили строительную площадку, чтобы оценить условия труда, после чего совместно с работодателем провели для сотрудников ифтар.