O‘zbekistonda prezidentning PQ-22-sonli farmoni bilan tasdiqlangan avtoparkni yangilash bo‘yicha yangi dastur ishga tushirilmoqda. Hujjat ekologik transport va atrof-muhitga yuklamani kamaytirish kursini belgilaydi. Asosiy mexanizmlardan biri — fuqarolarga eskirgan avtomobilni topshirish va imtiyozli shartlarda elektromobilga o‘tirish imkoniyati.
Elektromobil xaridorlariga yillik 16 foizgacha bo‘lgan stavkada maqsadli kreditlar taklif etiladi, bunda ushbu darajadan yuqori farq byudjet tomonidan qoplanadi. Birinchi bosqichda 15 mingga yaqin subsidiyalangan kredit berish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, infratuzilmani rivojlantirish tezlashtiriladi: yil oxirigacha mamlakat bo‘ylab zaryadlash stansiyalari soni 4000 taga yetishi kerak. Tadbirkorlarga 10 foizli kreditlar va yer uchastkalariga imtiyozli kirish huquqi beriladi, shuningdek, elektr energiyasi xarajatlari qisman qoplanadi.
Taksiga alohida e’tibor qaratilgan. Elektromobil haydovchilari uchun ijtimoiy soliq 10 foizga kamaytiriladi va vokzallar hamda aeroportlar yaqinida 30 daqiqa davomida bepul to‘xtashga ruxsat beriladi. Qoidabuzarliklarsiz 1 million km yo‘l bosgan eng intizomli taksi haydovchilari «Tabiat himoyachisi» nishoni bilan taqdirlanadi. Elektromobilda harakatlanuvchi haydovchilar soni 300 mingga yetishi, avtotransportning havo ifloslanishiga qo‘shadigan hissasi kamida 7 foizga kamayishi kutilmoqda.

A new car park renewal program is launching in Uzbekistan, approved by Presidential Decree No. UP-22. The document enshrines a course towards environmentally friendly transport and reducing the burden on the environment. One of the key mechanisms is the opportunity for citizens to hand over an outdated car and switch to an electric car on preferential terms.
Buyers of electric vehicles will be offered targeted loans at a rate of up to 16% per annum, while the difference above this level will be compensated by the budget. At the first stage, it is planned to issue about 15 thousand subsidized loans. In parallel, the development of infrastructure will be accelerated: by the end of the year, the number of charging stations in the country should increase to 4,000. Entrepreneurs will be given loans at 10% and preferential access to land plots, as well as partially reimbursed for electricity costs.
A separate emphasis is placed on taxis. Electric vehicle drivers will have their social tax reduced by 10% and will be allowed to park for free at railway stations and airports for 30 minutes. The most disciplined taxi drivers who have traveled 1 million km without violations will be awarded the “Tabiat himoyachisi” badge. It is expected that the number of drivers on electric traction will increase to 300 thousand, and the contribution of road transport to air pollution will decrease by at least 7%.