Oʻzbekistonda bir qator yetakchi xorijiy universitetlar bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan "Yangi avlod tadbirkorlari" keng koʻlamli taʼlim tashabbusi boshlanadi. Potensial hamkorlar orasida — Harvard University, Stanford University va London School of Economics and Political Science bor.
Yoshlar ishlari agentligiga xorijiy universitetlar bilan birgalikda kamida 40 ming nafar yoshni biznesni yuritishning zamonaviy usullariga oʻqitish, ilgʻor xalqaro tajribadan foydalanish topshirildi.
Dasturning ming nafar eng yaxshi bitiruvchisi oʻz loyihalarini amalga oshirish uchun imtiyozli moliyalashtirishga daʼvogarlik qilishi mumkin — uch yil muddatga 7% yillik stavkada 200 million soʻmgacha.
Shuningdek, har yili "Yosh tadbirkorlar" tanlovini oʻtkazish rejalashtirilgan. Uning doirasida "Yoshlar venchur" jamgʻarmasidan 1 milliard soʻmgacha mablagʻ 100 ta eng istiqbolli tashabbusni toʻliq brendga aylantirish maqsadida ularni rivojlantirishga yoʻnaltiriladi.
Tijorat banklari oʻzlarining konsalting tuzilmalarini yaratadi, ular allaqachon shu yilning oʻzida 50 ming nafar yosh tadbirkorga biznes-rejalarni tayyorlashda yordam beradi — bunday xizmatlar uchun xarajatlar qoplanadi. Bundan tashqari, yirik savdo tarmoqlari va mutaxassislar ishtirokida kamida 20 ming kishi tadbirkorlikka oʻqitiladi.
1-martdan boshlab yangi tadbirkorlarga muhandislik infratuzilmasiga ulanish bilan bogʻliq davlat xizmatlari uchun xarajatlar ham qoplanadi — moliyalashtirish Yoshlar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi hisobidan amalga oshiriladi.

В Узбекистане запускают программу «Предприниматели нового поколения» с участием ведущих мировых вузов
Среди потенциальных партнёров — Harvard University, Stanford University и London School of Economics and Political Science
В Узбекистане стартует масштабная образовательная инициатива «Предприниматели нового поколения», реализуемая совместно с рядом ведущих зарубежных университетов. Среди потенциальных партнёров — Harvard University, Stanford University и London School of Economics and Political Science.
Агентству по делам молодежи поручено совместно с иностранными вузами организовать обучение не менее 40 тысяч молодых людей современным подходам к ведению бизнеса с использованием передового международного опыта.
Тысяча лучших выпускников программы сможет претендовать на льготное финансирование — до 200 млн сумов сроком на три года под 7% годовых для запуска собственных проектов.
Также ежегодно планируется проводить конкурс «Молодые предприниматели». В его рамках до 1 млрд сумов из фонда «Молодёжный венчур» будет направляться на развитие 100 наиболее перспективных инициатив с целью их превращения в полноценные бренды.
Коммерческие банки создадут собственные консалтинговые структуры, которые уже в этом году помогут 50 тысячам молодых предпринимателей в подготовке бизнес-планов — расходы на такие услуги будут компенсированы. Дополнительно при участии крупных торговых сетей и профильных экспертов обучение предпринимательству пройдут не менее 20 тысяч человек.
С 1 марта начинающим предпринимателям также начнут компенсировать расходы на государственные услуги, связанные с подключением к инженерной инфраструктуре — финансирование будет осуществляться за счёт Фонда молодежного предпринимательства.