O'zbekistonlik olimlar NASA e'tirofiga sazovor bo'lishdi
NASA O'zbekiston Fanlar akademiyasi Mirzo Ulug'bek nomidagi Astronomiya instituti mutaxassislarining asteroid orbitasini maqsadli o'zgartirish bo'yicha birinchi missiyaga qo'shgan hissasini ta'kidladi. Fan nomzodlari Otabek Burxonov va Kamoliddin Ergashev "Asteroid yo'nalishini ikki marta o'zgartirish sinovi" (DART) loyihasida ishtirok etgani uchun "Guruh yutuqlari uchun mukofot"ga sazovor bo'lishdi.
2022-yil 26-sentabrda o'tkazilgan tajriba Didimos kichik asteroid sistemasining yo'ldoshi – Dimorfosga zarba berishdan iborat bo'lib, bu Dimorfosning orbital davrini o'zgartirishga imkon berdi. O'zbekistonlik astronomlarning ishi Maydanak rasadxonasi teleskoplari yordamida kuzatishlar va o'zgarishlarni aniq hisoblashni o'z ichiga olgan bo'lib, bu missiyaning muvaffaqiyatli ekanligini tasdiqladi.

Ученые из Узбекистана получили признание NASA
NASA отметило вклад специалистов Астрономического института имени Мирзо Улугбека Академии наук Узбекистана в первую в истории миссию по целенаправленному изменению орбиты астероида. Кандидаты наук Отабек Бурхонов и Камолиддин Эргашев были удостоены «Групповой премии за достижения» за участие в проекте «Испытание двойного изменения направления астероида» (DART).
Эксперимент, проведённый 26 сентября 2022 года, заключался в ударе по спутнику малой астероидной системы Дидимос – Диморфос, что позволило изменить орбитальный период Диморфоса. Работа узбекских астрономов включала наблюдения и точные расчёты изменений с помощью телескопов Майданакской обсерватории, что обеспечило подтверждение успешности миссии.
NASA отметило значимость участия Института астрономии в международной группе, подчеркнув, что результаты эксперимента подтвердили эффективность методов защиты планеты от потенциальных угроз и укрепили международное научное сотрудничество в космической сфере.