Oʻzbekiston koʻchmas mulk va avtomobillar bilan majburiy naqd pulsiz operatsiyalar uchun infratuzilmani tayyorlamoqda
Barcha bitimlar notariuslar orqali faqat naqd pulsiz shaklda amalga oshiriladi
2026-yil 1-apreldan Oʻzbekistonda koʻchmas mulk va avtotransport vositalarini sotishning yangi tartibi kuchga kiradi: barcha bitimlar notariuslar orqali faqat naqd pulsiz shaklda amalga oshiriladi. Bu naqd pulsiz hisob-kitoblarni ommalashtirish va soya iqtisodiyoti ulushini kamaytirishga qaratilgan prezidentning PQ-246-sonli farmonidan kelib chiqadi.
Mamlakat Markaziy bankida Adliya vazirligi va Notarial palata vakillari bilan yigʻilish boʻlib oʻtdi, unda aholini yangiliklardan xabardor qilish va uni amaliyotga tatbiq etish boʻyicha chora-tadbirlar muhokama qilindi. Tomonlar talablarni joriy etish boʻyicha takliflar almashdilar va ularni joriy etish ketma-ketligini muhokama qildilar.
Koʻchmas mulk va avtotransport bozorining barcha ishtirokchilari uchun naqd pulsiz hisob-kitoblar qulayligi va xavfsizligini taʼminlash maqsadida tijorat banklari bilan hamkorlikda zarur infratuzilmani yaratishga alohida eʼtibor qaratildi.

Uzbekistan Prepares Infrastructure for Mandatory Non-Cash Real Estate and Car Transactions
From April 1, 2026, a new procedure for the sale of real estate and vehicles will come into force in Uzbekistan: all transactions will be conducted exclusively in non-cash form through notaries. This follows from Presidential Decree No. PF-246, aimed at promoting non-cash payments and reducing the share of the shadow economy.
A meeting was held at the Central Bank of the country with representatives of the Ministry of Justice and the Notary Chamber, where measures were discussed to inform the public about the innovation and ensure its practical implementation. The parties exchanged proposals for the implementation of the requirements and discussed the sequence of their implementation.
Particular attention was paid to creating the necessary infrastructure in partnership with commercial banks to ensure the convenience and security of non-cash payments for all participants in the real estate and vehicle market.