Oʻzbekiston koʻchmas mulk va avtomobillar bilan majburiy naqd pulsiz operatsiyalar uchun infratuzilmani tayyorlamoqda
Barcha bitimlar notariuslar orqali faqat naqd pulsiz shaklda amalga oshiriladi
2026-yil 1-apreldan Oʻzbekistonda koʻchmas mulk va avtotransport vositalarini sotishning yangi tartibi kuchga kiradi: barcha bitimlar notariuslar orqali faqat naqd pulsiz shaklda amalga oshiriladi. Bu naqd pulsiz hisob-kitoblarni ommalashtirish va soya iqtisodiyoti ulushini kamaytirishga qaratilgan prezidentning PQ-246-sonli farmonidan kelib chiqadi.
Mamlakat Markaziy bankida Adliya vazirligi va Notarial palata vakillari bilan yigʻilish boʻlib oʻtdi, unda aholini yangiliklardan xabardor qilish va uni amaliyotga tatbiq etish boʻyicha chora-tadbirlar muhokama qilindi. Tomonlar talablarni joriy etish boʻyicha takliflar almashdilar va ularni joriy etish ketma-ketligini muhokama qildilar.
Koʻchmas mulk va avtotransport bozorining barcha ishtirokchilari uchun naqd pulsiz hisob-kitoblar qulayligi va xavfsizligini taʼminlash maqsadida tijorat banklari bilan hamkorlikda zarur infratuzilmani yaratishga alohida eʼtibor qaratildi.

Узбекистан готовит инфраструктуру для обязательных безналичных сделок с недвижимостью и авто
С 1 апреля 2026 года в Узбекистане вступит в силу новый порядок продажи недвижимости и автотранспорта: все сделки будут проводиться исключительно в безналичной форме через нотариусов. Это следует из указа президента № ПФ–246, направленного на популяризацию безналичных расчетов и снижение доли теневой экономики.
В Центральном банке страны прошло совещание с представителями Министерства юстиции и Нотариальной палаты, на котором обсуждались меры по информированию населения о нововведении и обеспечению его практической реализации. Стороны обменялись предложениями по внедрению требований и обсуждали последовательность их внедрения.
Особое внимание уделялось созданию необходимой инфраструктуры в партнерстве с коммерческими банками, чтобы обеспечить удобство и безопасность безналичных расчетов для всех участников рынка недвижимости и автотранспорта.