Oʻzbekiston poytaxtida Jahon banki tomonidan boshqariladigan Markaziy Osiyo uchun suv-energetika dasturi (CAWEP) va "Energiya" muvofiqlashtiruvchi dispetcherlik markazi oʻrtasida 3,2 million dollarlik grant shartnomasi imzolandi. Mablagʻlar mintaqada birinchi elektr energiyasi bozorini yaratish boʻyicha dastlabki qadamlarga, jumladan, pilot loyihani ishlab chiqish va davlatlararo hamkorlikni mustahkamlashga yoʻnaltiriladi.
Jahon banki tomonidan maʼqullangan va 2035-yilgacha moʻljallangan REMIT dasturi 1 milliard dollardan ortiq mablagʻni moliyalashtirishni nazarda tutadi va Markaziy Osiyo davlatlarining energiya tizimlarini integratsiyalash, elektr energiyasi bilan transchegaraviy savdoni kengaytirish va qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etishga qaratilgan. Grant imzolanishini Jahon banki, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya va Shveysariya vakillari qoʻllab-quvvatladi.
Ishtirokchilarning soʻzlariga koʻra, mablagʻlar mintaqaviy bozor operatori funksiyasini yaratishga, mamlakatlar oʻrtasida muvofiqlashtirishni yoʻlga qoʻyishga va elektr energiyasi bilan samarali almashish uchun infratuzilmani tayyorlashga yordam beradi. CAWEP mintaqa davlatlarining hamkori boʻlib, suv-energetika xavfsizligini va iqlim oʻzgarishiga chidamliligini taʼminlaydi.

A grant agreement for $3.2 million was signed in the capital of Uzbekistan between the Central Asia Water and Energy Program (CAWEP), administered by the World Bank, and the Energy Coordination and Dispatch Center. The funds will be used for the first steps in creating the region's first electricity market, including the development of a pilot project and strengthening interstate cooperation.
The REMIT program, scheduled until 2035 and approved by the World Bank, provides funding of over $1 billion and aims to integrate the energy systems of Central Asian countries, expand cross-border electricity trade, and introduce renewable energy sources. The signing of the grant was supported by representatives of the World Bank, the EU, the UK and Switzerland.
According to the participants, the funds will help create the function of a regional market operator, establish coordination between countries, and prepare the infrastructure for efficient electricity exchange. CAWEP is a partner of the countries of the region, ensuring water and energy security and resilience to climate change.