Oʻzbekiston va Hindiston sun'iy intellekt va chiplarga e'tibor qaratmoqda
Nyu-Dehlida boʻlib oʻtgan India AI Impact Summit 2026 sammitida Oʻzbekiston Iqtisodiyot va moliya vazirligi delegatsiyasi sunʼiy intellekt, yarimoʻtkazgichlar va raqamli infratuzilmani rivojlantirish boʻyicha muzokaralar oʻtkazdi.
National Institute of Electronics and Information Technology (NIELIT) bilan uchrashuvda 100 nafar oʻzbekistonlik mutaxassisni IC Design yoʻnalishi boʻyicha bepul onlayn oʻqitish boʻyicha kelishuvga erishildi. Tomonlar hamkorlikni alohida memorandum bilan mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shuningdek, India Semiconductor Mission va Hindiston Elektronika va axborot texnologiyalari vazirligi bilan muzokaralar boʻlib oʻtdi. Yarimoʻtkazgich sanoatini rivojlantirish, hisoblash quvvatini oshirish va sunʼiy intellekt uchun infratuzilmani shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
Kadrlar tayyorlash, ilmiy-texnikaviy hamkorlik va texnologik transfer boʻyicha loyihalarni ishga tushirishga alohida eʼtibor qaratildi. Erishilgan kelishuvlar Oʻzbekistonda yuqori texnologiyalar ekotizimini shakllantirishni tezlashtirishi va mamlakatning global ishlab chiqarish zanjirlariga integratsiyasini kuchaytirishi kutilmoqda.

Uzbekistan and India set sights on AI and chips
At the India AI Impact Summit 2026 in New Delhi, a delegation from the Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan held talks on the development of artificial intelligence, semiconductors, and digital infrastructure.
During a meeting with the National Institute of Electronics and Information Technology (NIELIT), an agreement was reached on free online training for 100 Uzbek specialists in IC Design. The parties expressed their readiness to consolidate cooperation with a separate memorandum.
Negotiations were also held with the India Semiconductor Mission and the Ministry of Electronics and Information Technology of India. The development of the semiconductor industry, increasing computing power, and building infrastructure for AI were discussed.
A separate emphasis was placed on personnel training, scientific and technical partnership, and the launch of technology transfer projects. It is expected that the agreements reached will accelerate the formation of a high-tech ecosystem in Uzbekistan and strengthen the country's integration into global production chains.