"O'zbekkosmos" butun mamlakat bo'ylab qurilishlarni sun'iy yo'ldosh orqali nazorat qilishni boshlaydi
Bu qoidabuzarliklar xavfini kamaytirish va yangi ob'ektlarni legallashtirish jarayonini tezlashtirish imkonini beradi
2026-yil 1-martdan boshlab «O'zbekkosmos» agentligi O'zbekiston hududlarida qurilish maydonlarini muntazam ravishda monitoring qilishni boshlaydi. Ushbu qaror prezidentning 2025-yil 1-dekabrdagi farmoni doirasida amalga oshiriladi va qurilish sohasining shaffofligini oshirish va noqonuniy qurilishning oldini olishga qaratilgan.
Buning uchun «O'zbekkosmos» ma'lumotlar bazalari Qurilish va uy-joy kommunal xo'jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi ma'lumotlari bilan integratsiya qilinadi. Hududiy inspeksiyalarda ro'yxatdan o'tgan barcha ob'ektlar «Shaffof qurilish» Yagona axborot tizimi orqali agentlik tizimiga avtomatik ravishda kiritiladi. Ro'yxatdan o'tmagan maydonlar aniqlangan taqdirda, ma'lumotlar choralar ko'rish uchun Qurilish vazirligi va Kadastr agentligiga yuboriladi.
Monitoring bo'yicha ishlarni moliyalashtirish respublika budjeti hisobidan amalga oshiriladi. Ekspertlarning ta'kidlashicha, ma'lumotlarni integratsiya qilish va doimiy nazorat shahar qurilishini rejalashtirishni yaxshilashga, qoidabuzarliklar xavfini kamaytirishga va yangi ob'ektlarni legallashtirish jarayonini tezlashtirishga yordam beradi.

«Узбеккосмос» начинает спутниковый контроль за стройками по всей стране
С 1 марта 2026 года агентство «Узбеккосмос» приступает к регулярному мониторингу строительных площадок в регионах Узбекистана. Решение реализуется в рамках указа президента от 1 декабря 2025 года и направлено на повышение прозрачности строительной отрасли и предотвращение незаконного строительства.
Для этого базы данных «Узбеккосмоса» будут интегрированы с информацией Инспекции по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства. Все объекты, зарегистрированные в территориальных инспекциях, автоматически попадут в систему агентства через ЕИС «Прозрачное строительство». В случае выявления незарегистрированных площадок информация будет передаваться в Министерство строительства и Агентство кадастра для принятия мер.
Финансирование работ по мониторингу будет осуществляться из республиканского бюджета. Эксперты отмечают, что интеграция данных и постоянный контроль помогут улучшить планирование городского строительства, сократить риски нарушений и ускорить процесс легализации новых объектов.