O'zbekistonda haydovchilar uchun elektron xabarnomalar ishga tushiriladi
O‘zbekistonda avtomobil egalari yo‘l harakati qoidalarini buzganlik haqidagi xabarnomalarni raqamli formatda olishni boshlaydilar. O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi xabar berishicha, qarorlar nusxalari va tegishli materiallar my.gov.uz portali va bir qator mobil ilovalar orqali yuboriladi.
O‘tish 1-martdan boshlab «Xavfsiz shahar» tizimi operatori bilan shartnoma yo‘qligi sababli protokollarni pochta orqali yuborish to‘xtatilishi bilan bog‘liq. Sinov rejimida xabarnomalar MyGov ilovasida, shuningdek, SafeRoad, Road24, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida va Hamrohda mavjud. Qaror qabul qilingandan so‘ng, fuqaroga 6079 raqamidan SMS keladi. Agar xabar kelmasa, telefon raqamini portaldagi akkauntga bog‘lash kerak — keyingi xabarnomalar avtomatik ravishda keladi.
Raqamli xizmatlarda ish materiallarini ko‘rish va darhol jarimani to‘lash mumkin. IIVning ta’kidlashicha, yangilik «Xavfsiz shahar» tizimini rivojlantirish doirasida amalga oshirilmoqda va jarayonlarni avtomatlashtirishga va inson omilini kamaytirishga qaratilgan.

Electronic notifications for drivers are launched in Uzbekistan
Car owners in Uzbekistan will begin to receive notifications of traffic violations in digital format. According to the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan, copies of resolutions and related materials will be sent through the my.gov.uz portal and a number of mobile applications.
The transition is due to the suspension of postal delivery of protocols from March 1 due to the lack of an agreement with the operator of the "Safe City" system. In test mode, notifications are available in the MyGov application, as well as in the SafeRoad, Road24 services, on the Unified Portal of Interactive Public Services and in Hamroh. After the decision is made, the citizen will receive an SMS from the number 6079. If the message is not received, you must link your phone number to your account on the portal - further notifications will be received automatically.
In digital services, you can view the case materials and immediately pay the fine. The Ministry of Internal Affairs notes that the innovation is being implemented as part of the development of the "Safe City" system and is aimed at automating processes and reducing the human factor.