O'zbekistonda haydovchilar uchun elektron xabarnomalar ishga tushiriladi
O‘zbekistonda avtomobil egalari yo‘l harakati qoidalarini buzganlik haqidagi xabarnomalarni raqamli formatda olishni boshlaydilar. O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi xabar berishicha, qarorlar nusxalari va tegishli materiallar my.gov.uz portali va bir qator mobil ilovalar orqali yuboriladi.
O‘tish 1-martdan boshlab «Xavfsiz shahar» tizimi operatori bilan shartnoma yo‘qligi sababli protokollarni pochta orqali yuborish to‘xtatilishi bilan bog‘liq. Sinov rejimida xabarnomalar MyGov ilovasida, shuningdek, SafeRoad, Road24, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida va Hamrohda mavjud. Qaror qabul qilingandan so‘ng, fuqaroga 6079 raqamidan SMS keladi. Agar xabar kelmasa, telefon raqamini portaldagi akkauntga bog‘lash kerak — keyingi xabarnomalar avtomatik ravishda keladi.
Raqamli xizmatlarda ish materiallarini ko‘rish va darhol jarimani to‘lash mumkin. IIVning ta’kidlashicha, yangilik «Xavfsiz shahar» tizimini rivojlantirish doirasida amalga oshirilmoqda va jarayonlarni avtomatlashtirishga va inson omilini kamaytirishga qaratilgan.

В Узбекистане запускают электронные уведомления для водителей
Владельцы автомобилей в Узбекистане начнут получать уведомления о нарушениях ПДД в цифровом формате. Как сообщили в Министерство внутренних дел Узбекистана, копии постановлений и сопутствующие материалы будут направляться через портал my.gov.uz и ряд мобильных приложений.
Переход связан с приостановкой почтовой рассылки протоколов с 1 марта из-за отсутствия договора с оператором системы «Безопасный город». В тестовом режиме уведомления доступны в приложении MyGov, а также в сервисах SafeRoad, Road24, на Едином портале интерактивных госуслуг и в Hamroh. После вынесения постановления гражданину поступит SMS с номера 6079. Если сообщение не получено, необходимо привязать номер телефона к аккаунту на портале — дальнейшие уведомления будут приходить автоматически.
В цифровых сервисах можно просмотреть материалы дела и сразу оплатить штраф. В МВД отмечают, что нововведение реализуется в рамках развития системы «Безопасный город» и направлено на автоматизацию процессов и снижение человеческого фактора.