2026 yil 1 martdan O‘zbekistonda davlat xizmatlarini raqamlashtirishga va byurokratik tartib-qoidalarni soddalashtirishga qaratilgan yangi qonunchilik normalari kuchga kiradi. Bu haqda Norma.uz portali xabar berib, tadbirkorlik, qurilish, ekologiya, litsenziyalash, ijtimoiy himoya va elektron boshqaruv sohalariga ta’sir qiladigan asosiy o‘zgarishlar sharhini e’lon qildi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP)da sezilarli yangiliklar bo‘ladi. Endilikda fuqarolar onlayn tarzda yashash joyi haqidagi ma’lumotlarga o‘zgartirishlar kiritishlari, shuningdek, gerbli guvohnomaga tenglashtirilgan QR-kodli o‘lim haqidagi ma’lumotnomani olishlari mumkin bo‘ladi. Elektron hujjat avtomatik ravishda yaqin qarindoshlarning shaxsiy kabinetlariga yuboriladi, bu esa rasmiy ma’lumotlarni olish jarayonini tezlashtiradi va soddalashtiradi.
Bundan tashqari, YIDXP orqali fuqarolik, ma’muriy va iqtisodiy ishlar, shuningdek, ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlar bo‘yicha sud ma’lumotlarini oldindan olish mumkin bo‘ladi. Ushbu choralar davlat organlari ishining shaffofligini oshirishga, qog‘oz hujjatlar aylanishini qisqartirishga va fuqarolar uchun xizmatlarni raqamli formatda yanada qulay qilishga qaratilgan.

С 1 марта 2026 года в Узбекистане вступают новые законодательные нормы, направленные на цифровизацию госуслуг и упрощение бюрократических процедур. Об этом сообщает портал Norma.uz, публикуя обзор ключевых изменений, которые затронут сферы предпринимательства, строительства, экологии, лицензирования, социальной защиты и электронного управления.
Существенные нововведения коснутся Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ). Теперь граждане смогут онлайн вносить изменения в сведения о месте жительства, а также получать справку о регистрации смерти с QR-кодом, приравненную к гербовому свидетельству. Электронный документ будет автоматически направляться в персональные кабинеты близких родственников, что ускорит и упростит процесс получения официальных сведений.
Кроме того, через ЕПИГУ станет возможно предварительное получение судебных данных по гражданским, административным и экономическим делам, а также по делам об административных правонарушениях. Эти меры призваны повысить прозрачность работы госорганов, сократить бумажный документооборот и сделать услуги для граждан более доступными в цифровом формате.