Oʻzbekiston va Shvetsiya fan va ta'lim sohasida sa'y-harakatlarni birlashtirmoqda
Tomonlar sun'iy intellekt, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohalarida qoʻshma tadqiqot loyihalarini yaratishni muhokama qildilar
Shvetsiya xalqaro ilmiy va oliy taʼlim sohasidagi hamkorlik fondi (STINT) ijrochi direktori Andreas Gyotenbergning Oʻzbekistonga tashrifi doirasida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari bilan muzokaralar oʻtkazdi. Asosiy mavzu ilmiy va taʼlimiy hamkorlikni kengaytirish, qoʻshma dasturlarni ishga tushirish va mamlakat universitetlarining institutsional salohiyatini oshirish boʻldi.
Tomonlar sunʼiy intellekt, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohalarida qoʻshma tadqiqot loyihalarini yaratish, shuningdek, Oʻzbekiston universitetlari va ilmiy institutlarini Yevropa tadqiqot va innovatsiya ekotizimlariga integratsiya qilish masalalarini muhokama qildilar. Akademik mobillik, iqtidorli kadrlarni tayyorlash va Shvetsiya tajribasi asosida «universitet – sanoat» hamkorlik modellarini joriy etishga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston universitetlarining global taʼlim va ilmiy makonda faol ishtirok etishiga imkon beradigan istiqbolli loyihalarni ilgari surish boʻyicha kelishuvga erishildi. Har ikki tomon ilmiy sohada ilgʻor raqamli kompetensiyalarni rivojlantirish va innovatsion-investitsiyaviy tashabbuslarni amalga oshirish uchun sharoit yaratish niyatida.

Узбекистан и Швеция объединяют усилия в науке и образовании
Стороны обсудили создание совместных исследовательских проектов в сферах искусственного интеллекта, цифровых технологий и инноваций
В рамках визита в Узбекистан исполнительный директор Шведского фонда международного сотрудничества в науке и высшем образовании (STINT) Андреас Гётенберг провёл переговоры с представителями Министерства высшего образования, науки и инноваций. Главной темой стало расширение научного и образовательного взаимодействия, запуск совместных программ и повышение институционального потенциала вузов страны.
Стороны обсудили создание совместных исследовательских проектов в сферах искусственного интеллекта, цифровых технологий и инноваций, а также интеграцию узбекских университетов и научных институтов в европейские исследовательские и инновационные экосистемы. Отдельное внимание уделялось академической мобильности, подготовке талантливых кадров и внедрению моделей сотрудничества «университет – промышленность» по шведскому опыту.
По итогам встречи достигнута договорённость о продвижении перспективных проектов, которые позволят вузам Узбекистана активно участвовать в глобальном образовательном и научном пространстве. Обе стороны намерены создавать условия для развития передовых цифровых компетенций и реализации инновационно-инвестиционных инициатив в научной сфере.