Oʻzbekiston va Shvetsiya fan va ta'lim sohasida sa'y-harakatlarni birlashtirmoqda
Tomonlar sun'iy intellekt, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohalarida qoʻshma tadqiqot loyihalarini yaratishni muhokama qildilar
Shvetsiya xalqaro ilmiy va oliy taʼlim sohasidagi hamkorlik fondi (STINT) ijrochi direktori Andreas Gyotenbergning Oʻzbekistonga tashrifi doirasida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari bilan muzokaralar oʻtkazdi. Asosiy mavzu ilmiy va taʼlimiy hamkorlikni kengaytirish, qoʻshma dasturlarni ishga tushirish va mamlakat universitetlarining institutsional salohiyatini oshirish boʻldi.
Tomonlar sunʼiy intellekt, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohalarida qoʻshma tadqiqot loyihalarini yaratish, shuningdek, Oʻzbekiston universitetlari va ilmiy institutlarini Yevropa tadqiqot va innovatsiya ekotizimlariga integratsiya qilish masalalarini muhokama qildilar. Akademik mobillik, iqtidorli kadrlarni tayyorlash va Shvetsiya tajribasi asosida «universitet – sanoat» hamkorlik modellarini joriy etishga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston universitetlarining global taʼlim va ilmiy makonda faol ishtirok etishiga imkon beradigan istiqbolli loyihalarni ilgari surish boʻyicha kelishuvga erishildi. Har ikki tomon ilmiy sohada ilgʻor raqamli kompetensiyalarni rivojlantirish va innovatsion-investitsiyaviy tashabbuslarni amalga oshirish uchun sharoit yaratish niyatida.

Uzbekistan and Sweden join forces in science and education
The parties discussed the creation of joint research projects in the fields of artificial intelligence, digital technologies and innovation
As part of his visit to Uzbekistan, Andreas Götenberg, Executive Director of the Swedish Foundation for International Cooperation in Research and Higher Education (STINT), held talks with representatives of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation. The main topic was the expansion of scientific and educational cooperation, the launch of joint programs and the increase of the institutional capacity of the country's universities.
The parties discussed the creation of joint research projects in the fields of artificial intelligence, digital technologies and innovation, as well as the integration of Uzbek universities and research institutes into European research and innovation ecosystems. Special attention was paid to academic mobility, training of talented personnel and the introduction of "university-industry" cooperation models based on Swedish experience.
Following the meeting, an agreement was reached to promote promising projects that will allow universities in Uzbekistan to actively participate in the global educational and scientific space. Both sides intend to create conditions for the development of advanced digital competencies and the implementation of innovative investment initiatives in the scientific field.